Annonce

Annonce

Svar: Mad og vægt - 6 mdr.


28. oktober 2010

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Tommelfingerreglen er at børn fordobler deres fødselsvægt indenfor de første 5-6 måneder og at de tredobler deres vægt inden de bliver 1 år.

Jeres dreng har tredoblet sin vægt på de første 6 måneder og er derfor en stor dreng - men han har også længden med sig og svarer i længde til en gennemsnitlig 9 måneders baby ... så ja, han er godt i stand, men når man ser hans plan for dagen, så lyder det faktisk helt okay :)

Han er allerede nede på at få flaske 4 gange i døgnet og mindre bør du ikke give ham med den alder han har. Det er et reelt behov for mælk/væske at han får de flasker du skitserer i planen. Derudover spiser han 3 måltider skemad i løbet af dagen og lyder til at spise godt og være glad for mad. Han spiser mellem 1-2 dl af gangen, hvilket må betegnes som værende normalt portioner og lyder umiddelbart til at have en god evne til at regulere sit behov fint.

Han får derudover gnavemad, mad i hånden som han kan øve sig mundmotorisk på og du er bevidst om at han nu skal igang med grovere typer af mad, mad med lidt mere bid og smag - mad der stille og roligt tager mere og mere udgangspunkt i jeres mad. Det er rigtig fint, det lyder ikke problematisk det du fortæller.

Han skal have mere kød og fisk i løbet af dagen, grovere grødtyper osv. som du beskriver, men det lyder helt fint, det du fortæller, - du har jo netop disse overvejelser med:)

Mit forslag til en dagsplan til en dreng på 6-7 måneder vil se således ud:

Tidlig morgen 05: Flaske med mme

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Frugtmos, frisk frugt i hånden at sutte på, vand af kop.

Formiddagslur

Frokost 11.30: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden at gumle på, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur

Eftermiddag 15.30: Tilbydes lidt frugtmos og frisk frugt i hånden, kan også få lidt ...


Annonce

... flerkornsgrød med frugtmos som topping eller du kan vælge at bibeholde flasken her lidt endnu i stedet for at give flaske inden middagslur (se kommentarer nedenfor)

Aften 18.00: Grøntsagsmos med kød eller fisk og udgangspunktet bliver stille og roligt mere og mere jeres mad, det kan være indmaden af en frikadelle der moses ned i grøntsagerne, lidt laks fra ovnen, en kartoffelbåd, et stykke broccoli eller lignende selv at sidde og bide i og gumle på, vand af kop.

Flaske og puttes til natten 19.30

Sen aften 23-01: Flaske


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Som sagt er det en god idé at bibeholde 4 flasker dagligt lidt endnu - jeg synes ikke du skal skære ned til kun 3 flasker dagligt før han er 8-9 måneder gammel. Det handler både om at sikre ham mælk, men bestemt også væske nok. Netop så stor en dreng, vil naturligt også have et stort væskebehov og han vil ikke kunne dække dette ved at drikke nok af en kop. Så flaskerne er et reelt behov.

Du kan derfor overveje om du vil give flasken inden middagsluren, fordi det kan give lidt ekstra plads til et måltid skemad mere om eftermiddagen - eller om det vil fungere bedre for jer at bibeholde flasken om eftermiddagen og så bare supplere med lidt frugt ved siden af. Det kan gøre at hans appetit til aften bibeholdes bedre og samtidig altså også sikre hans mælk/væske behov bedre.

Håber du kan bruge ovenstående tanker og plan videre, fortsat held og lykke med ham - og sæt ham endelig ikke på fedtfattig kost. Han har brug for den mad han får og vil ikke blive ved at tage på i samme hast. Det kan sagtens tænkes at han det næste ½ år ikke øger sin vægt med mere end 1-2 kg, så han vejer 13-14 kg, når han bliver et år. Det vil være meget sandsynligt, at det går sådan :)

Som du skriver har han jo ingen motoriske problemer, men triller fint omkring og jo mere han nu begynder at bevæge sig, jo mere vil han også forbrænde og hans vægtøgning vil stagnere :)

Rigtig meget held og lykke!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce