Brev:
Ikke kommet rigtigt i gang med skemad

Kære Helen
Har en skøn søn på 6,5 md. som pt. vejer 9 kg og måler 70 cm. Har ammet fra start.
Han vågner tidlig morgen ca. 4.30 og er frisk og vil lege. Ligger og pludrer i sengen. Virker ikke sulten. Nogle gange ammer jeg ham, for at vi begge kan sove videre. Ellers prøver vi, at få ham til at sove. Det kan tage en time. Sover derefter en times tid.
Vi prøver at stå op kl. 7-7.30. Her er han blevet tilbudt bryst og har spist lidt. Nogle gange falder han i søvn og sover 45 min.Kl. 9-10 har han så fået grød og frugtmos. Alt efter, hvor meget han har spist er han blevet ammet. Så er han blevet puttet, men nogle gange er han ikke træt og har først sovet kl. 11.30-12. Eller har været tidligt træt og blevet puttet kl. 9 uden grød eller bryst.
Normalt sover han en time om formiddagen på et eller andet tidspunkt. Når han vågner, er han blevet tilbudt bryst og har spist for det meste. Så leger han, til han virker træt og bliver tilbudt bryst. Sover en times tid. Går vi med barnevogn kan han sove to timer, både formiddag og eftermiddag. Så sover han hen over frokost. Eks 11-13.30 Efter luren har jeg tilbudt mos og bryst alt efter, hvor meget han har spist. Nogle gange er han træt ved 17. tiden og tager en halv time og er derefter tilbudt bryst. Alt mellem kl 19-20 er han træt og får bryst og puttes. De sidste 14 dage har jeg ammet ham kl 23 inden jeg gik i seng.
Vi har haft mange rodede nætter siden har var 4,5 md. med ondt i ørene, opvågninger med skrig hver time eller hveranden. 3-4 opvågninger pr. nat efter midnat. Måske 1-2 før midnat. Fik tænder da han var 6 md. Så jeg har ofte lagt ham til som trøst, når han ikke var til at trøste. Så jeg har bare valgt at få søvn.
Gik i gang med skemad for en måned siden, da han var 5,5 md. Små smagsprøver m. risgrød, hirsegrød og frugtmos fra glas. Senere skiftede vi grøden ud med smagsprøver med grønsagsmos ...
... - hjemmelavet og lidt frugtmos til dessert. Han har fået forsk. grønsager og frugt at sutte på, når vi voksne spiste. Vi har holdt dem.
Har givet ham smagsprøverne på vilkårlige tidspunkter, når han var oplagt og ikke rigtig sat det i system. Har tilsat sødmælk og forskellige olier.
Efterhånden som han spiste en "portion" ca. 1/2-1 dl. gik jeg i gang med måltid nr. 2. Et måltid formiddag før lur og eftermiddag efter lur. Ellers ammet efter behov - ofte efter måltidet. For at sikre mig, at han var mæt.
Nu er der så gået helt kuk i maden. synes der er mere styr på nætterne. Min kæreste tager ham, så han ikke tror han skal have mad som det første.
Han vil ikke have skemad. Tager kun et par mundfulde, virker interesseret i alt muligt andet. Sidder i sin høje stol og vi har øjenkontakt og taler sammen og siger "mmm" til maden og er positive. Så bliver han ammet og vil gerne det, for det meste.
De sidste par dage har han spist med mange timers mellemrum, næsten kun bryst. Har svært ved at koncentrere sig om bryst/skemad. Virker dog frisk og glad.
Forleden dag fik han bryst kl 20 lagt i seng. Ville se hvor sulten han reelt var om natten og måske skabe mere appetit om dagen. Fik først bryst igen 6.30, så et par skefulde grød 9.30 og bryst, så en kort lur og ville først ammes igen 14.30. Prøvede lidt grønsagsmos 18.30 men endte med bryst, hvor efter han gik i seng. Fik bryst kl 02, bryst igen kl 7 tilbudt grød kl 10 men endte med bryst. Sov to timer fra 11-13. Fik bryst igen 14.30 lidt mere 15.30 og tilbudt mos kl 18 uden held og bryst og putte kl 19.
Før det gik galt med maden for en lille uge siden, fik han sin 5 mds. vaccine og vi har været på weekend hos farmor i Jylland. Har dog holdt vores rutiner, så vidt muligt.
Kan du hjælpe os med at finde tilbage til maden? Og evt. forslag til, hvad vi gør om natten.
Kærlig hilsen
fra mad-mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Citrusfrugter
Hvis man har allergi overfor græspollen, så kan man nogle gange reagere på citrusfrugter som appelsiner og klementiner. Reaktionen vil ofte være kløe og hævelse af læber, mund og svælg. Og det bedste man kan gøre er ikke at spise de citrusfrugter, som man reagerer på.
Nogle børn vil også reagere med rødt udslæt om munden, når de spiser citrusfrugter. Det skyldes normalt frugtsyren, som generer barnets lidt sarte hud og handler således ikke om at barnet ikke tåler...
Jern - jerntilskud præmatur
Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:
Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder
Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.
Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.
Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?
Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.
Tak for det!
Kærlig hilsen
Mor.




