Annonce

Annonce

Brev:

Aftensøvn


10. oktober 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Aftensøvn

Kære Helen

Jeg skriver lige igen, denne gang med nattesøvnsproblemer. Vores dreng har altid sovet godt om natten, men nu har vi et lidt mystisk problem, som jeg håber du kan svare mig på. (Forhåbentlig er det forbigående og måske allerede løst når du svarer!).

Som jeg skrev sidst har han lige været igennem en voldsom forkølelse. I den periode, især den første uge som var værst, vågnede han om natten fordi han ikke kunne trække vejret gennem næsen eller eller hostede. Så kom vi lidt ud af den gode nattesøvnsrytme. Der var en del voldsomme skrigeture ved sengetid og også nogle gange midt på natten og tidligt om morgenen, og det eneste der virkede var at tage ham op, svøbe ham i dynen og vugge ham... ret effektivt, selvom det kunne tage en times tid at få ham til at sove.

Vi fik ham tjekket på hospitalet da vores egen læge var i tvivl om der var lungebetændelse eller astmatisk bronkitis. Der var ingenting at se/høre, så det var bare en meget kraftig forkølelse.

Nu er forkølelsen i 2. uge, snot og hoste er minimeret og nu kan lidt saltvand tage det værste snot til natten, så han spiser uden problemer, og burde også kunne sove. Han har ikke feber og virker glad og tilfreds i løbet af ...


Annonce

... dagen, hvor han sover 3 lure. Her virker han OK.

Men de sidste 2-3 aftener er han vågnet grædende eller græder i søvne kort efter han er faldet i søvn om aftenen. Han vender og drejer sig og falder ikke til ro før han kommer op i favnen og bliver vugget til ro... ofte flere gange over nogle timer. Det hjælper ikke bare at nusse ham med sin putte-klud, sige shyyy, sååå eller lægge sig ved siden af ham. Herefter forløber natten som den plejer (jeg tager ham op sovende og ammer kl 23 og kl 5 hvorefter han sover videre). Det er derfor ikke mit indtryk, at der lige skulle være opstået nogle øreproblemer, hvis det kun lige er først på aftenen og i forbindelse med putning. Er det en dårlig vane vi har fået ind?

Det skal lige siges at han har fået lactulose et par gange fordi han ikke havde afføring i 4-5 dage i træk. Han har fået det to gange og har virket efter hensigten. Men vi vil prøve at give ham nogle mælkesyrebakterier for at undgå at skulle bruge lakctulose mere end højst nødvendigt (svedskemos har ingen effekt heller). Kan det være maveproblemer der opstår lige efter den sidste amning? Håber du har et godt råd eller måske give en forklaring på hvad der foregår ;o)

Kærlig hilsen
Dorte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Du har efterhånden reddet mig nogle gange. Jeg er meget taknemmelig for din rådgivning, især nu hvor jeg befinder mig i udlandet og er mor til mit første barn, hvilket betyder, at alt er nyt.

Hilsen
Mor i udlandet


Annonce