Svar: Indlæggelse
Kære trætte mor
Tillykke med at du er gravid igen - hvor er det dejligt for jer - men naturligvis også hårdt, når jeres datter samtidig bliver indlagt.
Det lyder som et noget specielt forløb, - først må I ikke komme, før I næsten har begået overgreb på barnet og derefter får I at vide, at I skulle være kommet noget før - der er da et eller andet helt galt her ... Men hvorom alting er, så er det jo rigtig godt, at I har gjort alt hvad I kunne for at få hjælp og at det tilsidst lykkedes!
Det har været en voldsom oplevelse for jer alle sammen, både jer forældre og bestemt også jeres datter og det er vigtigt at I får sat lidt ord på, hvad der er sket og hjælper hende med dette.
"Camilla og klovnefar på sygehus" er en bog med DVD film indlagt. Den er skrevet af Lise Giødesen og udgivet på Nyt Nordisk Forlag. Du finder den under 'børnebøger for børnehavebørn' i min bogguide. Det vil være oplagt at I læser denne og ser dvd'en fordi det vil give jer noget at tale ud fra, dele den oplevelse I har haft og du vil få lidt idé om, hvad din datter tænker og hvordan hun har det.
Jeg tænker, at det netop ...
... er vigtigt at få 'hul på bylden' og få talt lidt, fordi det naturligt vil give hende mere ro og også vil gøre at hun begynder at spise og drikke mere normalt igen.
Derudover tænker jeg at du ikke skal gøre noget nummer ud af hendes spise og væskevaner lige nu. Hun spiser godt og det må hun gerne - hendes appetit skal nok nedsætte sig igen. Selvom hun ikke drikker så meget, så tisser hun og hun får også væske via maden, frugt osv. som du beskriver. Lad hende få lidt saft og juice, så hun får lidt ekstra lækkert på den måde, lav smoothies, milkshakes og lignende til hende for at få hende suppleret lidt op med væske og gøre det at drikke til noget dejligt igen. Og lad hende endelig bare spise løs.
Og ja, så har du fuldstændig ret i at du kun skal tage de mest nødvendige kampe lige nu og i øvrigt nurse hende lidt, ikke stille for mange krav, men hjælpe hende lidt ekstra - f.eks. med strømpebukserne, selvom hun normalt kan klare det selv. Lige nu har hun brug for at du gør det for hende og du skal endelig bare lade hende mærke, at du er der for hende :)
Rigtig meget held og lykke fortsat, rigtig god weekend!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:
19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.
Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...
16. februar 2025 | Sygdom | 9 mdr.
Mellemørebetændelse og dræn - 9 mdr.
Kære Helen. Min datter er nu 9 måneder, og hun har igennem de sidste ca. 3...
Viden om børn:
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Lattergas ved fødsel
Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.
Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.
Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!
Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!