Brev:
Søvn om dagen, når man bor på 4. sal

Hej Helen,
Tusinde tak for dit svar på mit spørgsmål for få dage siden. Jeg bliver dog nødt til, at stille dig endnu et, da et nyt problem er opstået.
Vores søn er netop blevet 3 mdr og har rigtig svært ved, at sove om dagen. Han sover rigtig fint om aftenen/natten (som regel 10-12 timer med mad hver 4 time). Men om dagen er det en kamp!
Når han begynder at vise træthedstegn (som regel urolig og pyldret og gnider sig i øjnene) forsøger vi at putte ham. Men han vil bare IKKE sove i sin tremmeseng, som han ellers sover fint i, når det er mørkt (aften og nat).
Så snart han bliver lagt hyler han. Jeg prøver at synge den samme godnatsang for ham ved hver lur samtidig med, at jeg holder min arm tæt om ham og putter ham tæt i dynen. Men han bliver ret hurtig hysterisk og faktisk overtræt.
Han vil rigtig gerne sove i sin barnevogn, men problemet er, at vi bor ...
... på 4sal og derfor ikke kan lade ham stå, når han er faldet i søvn. Så skal vi bære ham op til 4, og her vågner han altid.
Ellers skal vi gå med ham indtil han vågner, og det kan være helt op til + 3 timer, som er lidt hårdt for bentøjet.
Når vi endelig kan få ham til at sove i sin seng (som regel ved at have hoppet på pilatesbold først, så han falder til ro/bliver meget døsig), så sover han max 45min, som regel kun 20-30min.
Vi har også en slyngevugge, som han også gerne vil sove i. Men her bliver han også meget urolig og vil ikke sove meget mere end de 45 min.
Så hvad kan vi gøre for, at han får lidt mere søvn og ro på?
Derudover er han begyndt ikke at ville spise! Hvilket absolut ikke ligner ham. Han er flaskebarn og spiser normalt omkring 200ml pr måltid, men nu afviser han flasken selvom han er dødsulten. Er det bare en fase?
Med venlig hilsen
Simone
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
Viden om børn:
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Ruske
Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.
Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.
Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.
Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.
Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder







