Annonce

Annonce

Svar: Hun tager ikke rigtigt på


7. september 2010

Alder:
3 år

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Albertes mor

Jeg kan godt se på Albertes kurve, at hun falder i sin vægt og du skal naturligvis holde øje med det, præcis som du jo også gør, det er jo derfor du skriver til mig :)

det er naturligt at børn, ser slankere ud, når de bliver 3 år. Det lidt buttede præg forsvinder, den struttende mave aftager og deres rygsøjle rettes mere ud - børn vil i denne alder begynde at lige mere "børn" og mindre "babyer" hvis du forstår, hvad jeg mener :)

Men hun må naturligvis ikke tabe sig og hun skal stadig vokse både i vægt og længde.

Det bedste du kan gøre er at holde fokus på små hyppige måltider. Det er vigtigt at hun spiser lidt og tit og faktisk bedre at hun får lidt aftensmad og derefter går fra bordet og så suppleres med en godnatgrød eller en bolle eller lignende inden hun så kommer i seng. Jeg synes det er et skråplan at begynde at give hende mad når hun leger, lige lade hende løbe rundt, få en bid og løbe videre - det dur ikke. Men netop fordi hun får lidt og tit, så er det heller ikke så vigtigt - hvis hun ikke spiser så meget til det ene måltid, ja så går der ikke mere end 1½ time, så tilbydes hun noget igen og spiser så lidt der :)

Protein er vigtigt for væksten, derfor tilfører man også nogle gange ekstra protein til mælken hos for tidligt fødte børn. Med den alder din datter har, skal man ikke umiddelbart begynde at tilføre hende ekstra protein, men du kan godt medtænke proteiner i kosten - ofte er vores tanker på fedt, når børn taber sig, men det er også vigtigt at have fokus på protein.

Opskrift på hjemmelavet proteindrik:

1 spsk. kvark 5%
4 spsk. frugt/bær eller du kan bruge juice
1/2 spsk. sukker
1/2 dl. piskefløde
3 dl. kærnemælk

Kvark, frugten/juice og lidt af kærnemælken blendes og sies. Herefter tilsættes resten af ingredienserne og drikken piskes godt. Serveres kold.

Proteiner findes især i kød, indmad, æg og forskellige fuldkornsprodukter. Lad derfor din datter spise disse ting også. Hun må f.eks. gerne få hårdkogt æg og hun må også gerne få omelet og lignende. Det kan f.eks. meget fint gives med i madpakken.

Men også fedt er vigtigt, for at tage på og selvom man anbefaler at børn omkring 3 års alderen begynder at få de fedtfattige mælketyper som kærnemælk, minimælk og skummetmælk, så synes jeg du skal bibeholde letmælk til din datter.

Derudover er det vigtigt at hun stadig får smør på brøddet og at du medtænker at hun generelt ikke skal spise ligeså fedtfattigt som I voksne gør - selvom hun stadig ...


Annonce

... skal spise sundt. Det er de sunde fedtstoffer som især er vigtige og det kan f.eks. være fedt fra nødder af forskellige slags. Giv hende gerne lidt mandler med i madkassen som lidt lækker snack. Også avokado er godt og kan bruges som smørbart pålæg derhjemme i weekenden, krydet med lidt krydderi som hun godt kan lide - og så er det især vigtigt at medtænke fisk.

Fisk af forskellige slags er rigtig godt og vigtigt. Det kan være makrel, sildepostej, tun, torskerogn og lignende og det må meget gerne være de smørbare fiskeformer netop til at komme på brøddet. Men også fiskefrikadeller, fiskefilet, laks, rejer, muslinger osv. er godt og noget hun meget gerne må få :)

Du må gerne bruge lidt remoulade eller lignende på fisken, det gør at hun synes det bliver mere spændnede at spise og samtidig giver det også lidt ekstra fedtstof :)

En plan for dagen kunne se således ud:

Morgen: Havregrød eller havregryn med letmælk og letmælk af kop.

Formiddag: bolle med smør, ost af forskellig slags, evt. lidt marmelade på bollen, frisk frugt og bær. Vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Frokost: Rugbrød med forskelligt pålæg, gerne fiskepålæg og også gerne suppleret med grøntsager af forskellig slags. Du kan også give hende en lille skål pastasalat med en dag, sætte små stykker kylling på et spyd, giv hende lidt æg eller lignende med, så hun kan få lidt forskelligt. Ikke for meget, hellere at hun får lidt med som hun kan overskue og det hele bliver spist op end at mængden er for stor og hun så mister appetitten fordi hun ikke kan overskue det.

Hun kan også nogle gange få en bolle med, med lidt æggesalat, kylling, bacon, tunsalat eller lignende. Igen varier hendes tilbud og gør det spændende og samtidig noget som giver hende både lidt protein og lidt fedtstof.

Eftermiddag: bolle med smør, ost, frisk frugt og bær, en portion tykmælk eller lignende med mysli (nødder indeholde sunde fedtstoffer), vand af kop

Før aftensmad: En tallerken med lidt grøntsager, gulerod, agurk, tomat, avokado, peberfrugt eller lignende. Har hun spist lidt af dette inden I sætter jer til bords, behøver I ikke fokusere så meget på, hvad der glider ned til selve middagsmåltidet.

Aften: Det samme som I andre spiser, pasta, ris, kød, fisk, grøntsager, gerne sovs af forskellig slags. Letmælk af kop.

Natgrød indgår som en del af putteritualet. Hun tilbydes lidt at spise inden hun skal i seng, som noget helt naturligt - det er helt okay :)

Håber at du kan bruge mine tanker videre, fortsat held og lykke med hende :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udmalkning af modermælk

Når du ønsker at malke ud og gemme din mælk bør du følge nedenstående retningslinier:

1) Vask dine hænder
2) Malk lidt mælk ud og kasser dette (ca. en spiseskefuld). Den første mælk kan være inficeret med bakterier fra huden og brystvorten. Når barnet ammes er dette uden betydning, men når mælken skal gemmes, er det vigtigt at den er helt ren.
3) Malk ud i en rengjort (skoldet) plastik flaske - kan købes på apoteket og de kan bruges flere gange, hvor du rengør og...

Læs mere i Babylex

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.

Hilsen mor til pige på 3 måneder


Annonce