Annonce

Annonce

Brev:

Hvornår trækker jeg grænsen?


2. september 2010

Kategori:
Alder:
2 år, 10 mdr.

Hvornår trækker jeg grænsen?

Hej igen.

Ved godt jeg allerede har et spørgsmål hos dig, men jeg har nogle mere konkrete nu. :-)

Som du ved har jeg isabella og alexander hjemme. Hver dag er sgu en kamp for overlevelse. De kæmper jo på hver deres måde om min opmærksomhed og jeg er sgu ikke med langt hen ad vejen. Især i nærværet.

Men jeg synes isabella er blevet ret svær.

Jeg ved at hun reagerer på det hele, men jeg synes faktisk ikke at det skal have lov til at undskylde hendes opførsel uanset hvad. Har jeg ret i det?
Men hvor er det svært at sortere i hvornår hun skal have grænsen at vide og hvornår man kan slække lidt.
Ved du det?

Vi har daglige kampe nu. Hun snakker fra morgen til aften og ignorerer fuldstændig hvis jeg prøver at svare på det hun spørger om. Hun spørger om det samme eller siger det samme 8 gange!

Hun kæmper for min opmærksomhed, det ved jeg, men hun skal jo også lære at hun ikke kan få den i samme grad, ikke?

Min kæreste har opgivet helt at opdrage på hende, så det er mig nu. Jeg har slækket meget de sidste 2 mdr, men nu synes jeg sgu at hun er begyndt at stramme den og vi andre skal sgu også være her!!

Hun har fået lov til ...


Annonce

... meget siden lillebror er kommet, men det virker ikke til at gøre det bedre. Faktisk er hun blevet endnu mere fræk og trodsig. Jeg ved godt hun er usikker, Helen, men skal vi, som familie virkelig sætte os selv i baggrunden for at hun kan blive mere sikker?

Jeg gør alt det som bøgerne og du har foreslået, men intet hjælper. Ikke engang alenetid med mig.

Mit instinkt siger mig at nu kan det sgu være nok! Hun skal ikke køre sådan med os mere, for vi er altså en familie nu og skal tage hensyn til hianden.

ER hun moden til at lære det??? Eller er hun for lille?

Hvad kan hun egentlig forstå og lære i en alder nu mht det at være i en familie nu? Jeg vil jo ikke gøre noget som hun er for lille til og ikke forstår? hun er ekstrem højrøstet, og det er lidt svært med ham fordi han bliver altid forskrækket og hvis jeg går ind i et andet lokale, følger hun efter... hvilket jeg jo godt kan forstå.

Har forøvrigt spurgt om hun kan starte i børnehave en måned før. Hun trænger sgu til at lege med andre børn og ikke kun være sammen med voksne.

Håber på en lille oversigt over hvad jeg kan kræve af min lille komandusen. ;-)

Kærlig hilsen
Camilla

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

Hormonbehandling

Hormonbehandling i forbindelse med fertilitet bliver brugt til at stimulere æggestokkene til at udvikle og modne flere ægblærer (follikler). Ved en almindelig cyklus udvikles normalt én ægblære, og ved hormonstimulation tilstræber man, at der modnes mindst 4 æg. I nogle tilfælde kan der udtages mellem 8-12 æg.

Der findes forskellige typer af hormonbehandling, og hvilken type der vælges afhænger af den enkelte kvinde, årsagerne til barnløshed, og evt. tidligere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce