Annonce

Annonce

Svar: Manglende tænder - 16 mdr.


30. august 2010

Alder:
16 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Pernille

Nogle børn får tænder tidligt, faktisk ses det en gang imellem at børn fødes med tænder ... Og andre børn får først tænder når de er fyldt et år.

De tandlæger jeg har talt med, siger at det er fint, når tænderne kommer sent. Faktisk siger de at det netop er en fordel, hvis tænderne først kommer når mælkeperioden er overstået, fordi det giver stærkere tænder ... Det kan man jo egentlig godt forestille sig - tænderne må alt andet lige kunne blive påvirket af mælkesukkeret, hvis de får dette omkring sig flere nætter i træk, gennem flere måneder :)

Det er arveligt, hvornår man får tænder og måske har en af jer forældre også fået tænder sent - ja så ligner jeres dreng nok en af jer :)

Jeg synes bestemt at det er synd, hvis din dreng kun kan få banan og gummerne er normalt så hårde, at barnet godt vil kunne tygge uden tænder. I hvert fald visse stykker frugt.

Æbler er hårde og knækker let, men du kan sagtens give ham små stykker appelsin, fersken, melon, blomme, abrikos og kiwi eller du kan give ham små stykker af bær - han kan spise både hindbær, brombær, jordbær osv. Det burde ikke være et problem.

Du kan give ham små stykker, som han med sikkerhed ikke kan få galt i halsen, men du kan også give ham frugtbåde, som han kan sidde og sutte på, suge saften ud af og opbløde med spyt. Det er også et spørgsmål om at få det trænet og øvelse gør mester.

Han kan på samme måde også få en brødskorpe, et stykke knækbrød, en ...


Annonce

... tvebak eller en kiks. Netop ved at give ham en hel tvebak i hånden, så hjælper du ham til netop at gumle lidt på det, finde ud af hvor langt tilbage i halsen det kan komme og få det opblødt med spyt, så det ikke kommer i den gale hals. Så du er nødt til at forsøge dig lidt frem :)

Og ellers tænker jeg, at han jo med den alder han har også skal have mad i mindre stykker. Rugbrødshapsere, kogte grøntsager osv. For at hjælpe ham med at få det tygget, så giv ham det ind i siden af munden, så han med det samme tygger sammen omkring det og ikke foran ind i munden. Og stol så også på, at hvis han selv sidder og spiser, så har han styr på det.

Og ja - nogle gange vil han hoste fordi han er lige ved at få det galt i halsen - og det er okay. Det er en helt naturlig refleks og netop måden han får det op i munden på igen, hvorefter han så kan spise videre. Så pas på ikke at gå i panik, når han sidder med noget - jo mere roligt du kan tage det, jo mere smitter din ro jo også af på ham :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Naturligvis skal han altid være under opsyn og han skal ikke sidde med noget som kan være direkte farligt for ham, men han må meget meget gerne få forskellige fødevarer i stykker. Det vil faktisk være rigtig godt for ham :)

Håber at du her har fået lidt idéer med på vejen og tør forsøge lidt mere ... :)

I øvrigt dejligt at høre at du kontakte lægen og at graviditeten nu skrider stille og roligt fremad som den skal :)

Fortsat held og lykke, fortsat god søndag :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Feber

Børns temperatur kan stige pludseligt. Dette skyldes, at deres evne til at kunne regulere temperatur ikke er fuldt udviklet. Den normale temperatur ligger mellem 36,5 og 37,5 grader celsius. Det er normalt, at temperaturen er ½ grad højere om aftenen end om morgenen.

Når temperaturen stiger, og der er tale om feber, vil barnet fryse, være koldt og blegt. Når feberen har fundet sit leje, bliver barnet derimod varmt og får blussende røde kinder. Et barn der har feber, skal have...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for alle dine råd og gode svar. Det er altid en utroligt stor hjælp at skrive til dig :-)

Tusind tak fra Camilla - mor til to.


Annonce