Brev:
Manglende tænder - 16 mdr.

Hej Helen.
Først vil jeg lige sige tak for dit svar ang jeg allerede havde hævet fingre i uge 10. Har snakket med min læge idag, og han sagde at det var pga hormonelle forandringer, som jeg desværre ik kan gøre noget ved. Men det dejligt at vide besked.
Nå det drejer sig om min søn Mikkel på 16 mdr.
Han har stadigvæk kun fået sine to fortænder i overmunden og de tre tænder der sidder lige nedenunder i undermunden.
Det gør jo at der stadig er en masse ting han ik kan spise ordentligt endnu.
Når jeg giver mine to andre ...
... børn frugt f.eks, så er det eneste han kan tygge med gummerne banan. Men det tror jeg ærlig talt han er ved at være træt af. Og han kan godt blive ked af det når han ser de andre spiser noget andet.
Og hvis de andre spiser kiks f.eks, det har jeg os prøvet at give Mikkel, men det går bare ik, for han knuser det ik med gummerne, han prøver bare at sluge det stk jeg har givet ham.
Er der noget jeg kan gøre, eller må vi bare vente til tænderne kommer frem?
Og hvorfor er flere af hans tænder egentlig ik kommet frem?
Hilsen Pernille.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
Viden om børn:
Fladt baghoved
Da små børns kranieknogler er bløde og ikke helt sammenvoksede, kan de tage facon efter, hvordan barnet lejres. Det kan give barnet en flad eller skæv hovedfacon, - dette kaldes lejringsbetinget skævhed af kraniet.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at børn altid lejres på ryggen, når de skal sove, fordi dette mindsker risikoen for vuggedød. Du skal være opmærksom på, at barnet ikke ligger med hovedet til den samme side, hver gang det sover, da dette kan medføre, at barnet får en skæv...
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.
Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder




