Annonce

Annonce

Brev:

Skal ammes i søvn


30. august 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Skal ammes i søvn

Hej Helen

Jeg har en sund og glad pige på 7½ måned. Hun er en rigtig grinebidder på 9,5 kilo og ca. 70 cm.

Lige siden hun blev født, er hun blevet ammet i søvn, især om aftenen. Om dagen har vi i perioder kunnet få hende til at sove i barnevognen, men nu vil hun ikke ligge i den længere, og sidder nu i klapvogn når vi er ude. Der sover hun ikke så godt, så det plejer jeg at prøve at undgå. Er hendes far hjemme, kan han af og til gå rundt med hende til hun sover, men når han er på arbejde, er jeg nu også nødt til at amme hende i søvn om dagen.

Jeg har i flere omgange forsøgt at få hende til at sove ved egen hjælp. Men hver gang er det endt i et voldsomt drama, hvor hun først ser ud til at have accepteret at ligge i sengen for sig selv, men efterhånden begynder at klynke igen, for til sidst at skrige fuldstændigt utrøsteligt. Så ender jeg altid med at tage hende op, for jeg kan slet ikke holde ud at se hende sådan.

Jeg har været igennem alle bibliotekets bøger om emnet, men jeg er altså ikke parat til at lade hende ligge og skrige, så jeg ender hver gang med at aflevere dem igen med uforrettet sag.

Jeg har prøvet at liste brystet fra hende inden hun falder i søvn, men det resulterer altid i, at hun slår øjnene op og kigger desorienteret på mig, hvorefter hun begynder at skrige, hvis jeg ikke lynhurtigt får det stoppet i munden på hende igen.

Da hun var helt lille sov hun igennem. Jeg måtte vække hende for at amme hver 3. time i starten. Da hun så fik lov til at sove igennem uden at blive vækket, kunne hun sagtens sove 7-10 timer uden problemer. Men nu vågner hun flere ...


Annonce

... gange hver nat, og hvis jeg ikke skynder mig at amme hende, så vågner hun helt op og græder, og ligger i op til to timer før hun falder i søvn igen, også selvom jeg lader hende amme. Hun falder som regel i søvn ved 22-tiden, og vågner rigtigt op mellem kl. 7 og 8. Men kan altså sagtens være blevet ammet 3-4 gange i det tidsrum, så jeg er efterhånden ved at være temmelig klatøjet om dagen.

Jeg har i dine tidligere svar til andre læst mig til, at det kan være fordi hun skal have mere mad om dagen. Hun bliver stadig ammet ca. 80%, men får lidt grød, kartoffelmos og en del vand af en tudkop i løbet af dagen. Et af mine problemer er, at jeg er hunderæd for, at hun skal få en klump mad galt i halsen.

For nylig huggede hun en stor klump kartoffelmos af skeen i en stor bid (hun plejer ellers at nippe), og sad pludselig med åben mund og tungen ud, og blev rød i hovedet, fordi klumpen var kommet for langt ind i munden på hende. Jeg hev hende selvfølgelig op af stolen og op over skulderen, og hun fik sunket klumpen. Men jeg var temmelig forskrækket. Jeg tør ikke lade hende bide af en agurkestang, af skræk for at hun (med sine 8 skarpe fortænder) bider en stor klump af, der sætter sig i luftrøret. Selv når hun drikker af koppen, ender det tit i gispen og en stor hostetur, så jeg synes ikke, hun kan være helt klar til fast føde endnu.

Så mine spørgsmål til dig er:

Hvordan får vi hende til at sove selv, uden drama?
Hvad og hvor meget bør jeg give hende at spise i løbet af dagen, og hvornår?
Hvornår er hun gammel nok til at kunne tygge bidder af mad?

På forhånd tak for hjælpen!

Mamacake

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.

Ene tvilling kryber ikke

Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Frysning af babymad

Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.

Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.

Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.

Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...

Læs mere i Babylex

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Du har hjulpet mig med at få min datter til at sove i egen seng og sidenhen på eget værelse og det er bare gået SÅ fint! Jeg fulgte dine råd til punkt og prikke og det virkede fra første aften. Jeg er imponeret.

Tak fra Winnie, mor til pige på 8 måneder


Annonce