Annonce

Annonce

Brev:

At starte i børnehave


10. august 2010

Kategori:
Alder:
2 år, 11 mdr.

At starte i børnehave

Hej Helen lige ét spørgsmål mere vedr. Daniel...

Han skal starte i børnehave her til september og vi er så glade på hans vegne, da han fik plads i den børnehave som var vores førstevalg.

Vi var ude og kigge på i alt 3 og denne her var den vi alle 3 bedst kunne lide. Daniel gik direkte ind i legen med de andre børn, mens mor og far fik den store rundtur.

Jeg forventer ikke nogle indkøringsproblemer som sådan for han virker parat til at komme videre og glæder sig til at komme til at bruge sin fine nye børnehave taske, madkasse m.m - men hvordan letter man bedst overgangen?

Det er jo et helt andet miljø på trods af, ...


Annonce

... at det er en lille børnehave - der er kun 24 børn, da det er en børnehave fordelt på 50/50 med hørehæmmede og normalt hørende.

Vi har bestemt os for, at han stopper op til weekenden før og så har en forlænget weekend, da han skal starte en onsdag. På den måde antager jeg det er lettere for ham at forstå, at nu starter vi på noget nyt.

Men han er en meget følsom dreng, dog social og går ind i nye situationer med krum hals - desuden er han meget god til at indgå i fællesskabet og han er og bliver en selskabspapegøje.

Hvilke tanker skal man gøre sig uden at lave et stort nummer ud af det?

Med venlig hilsen
Charlottemor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?

Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.

Hr. Pølle i potten :)

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen, Det er simpelthen så dejligt at jeg har fundet dig på nettet.. Dig kan jeg skrive til med alle mine tanker og udfordringer, og så får jeg et fornuftigt og brugbart svar – tak!!!


Annonce