Annonce

Annonce

Svar: Samsovning søskende


5. august 2010

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Lisa

Tillykke med lillesøster, det lyder som om at det er gået rigtig godt alt sammen og at storebror har taget godt imod hende og er ved at vende sig til sin nye rolle :)

Af hensyn til risikoen for vuggedød, så anbefaler jeg normalt at børn sover i samme rum som deres forældre indtil de er ca. 6 måneder gamle.

Det vil derudover også være praktisk at have hende i nærheden, så længe hun er 6 måneder, fordi hun indtil da stadig vil have behov for mælk om natten.

Selvom hun sover godt nu og kun ammes en enkelt gang om natten lige nu, så skal du være forberedt på at det ændrer sig lidt hen af vejen - det er rigtig dejligt at hun gør det, men du skal nyde det, for det varer sandsynligvis ikke ved ... (så er du forberedt :))

De fleste børn vil i 6 måneders alderen have brug for amning aften, sen aften (omkring midnat) og igen næste morgen tidlig og derudover også 3 amninger i løbet af dagen + skemad. Derfor vil de i denne alder, godt kunne lære at sove i egen seng, komme op og få mælk inden midnat og så sove videre i egen seng om natten indtil de har brug for mælk igen tidlig morgen.

Hun må naturligvis gerne sove sammen med sin bror og kan her fint sove i samme værelse. Hvis de trives med at sove i samme seng, så er det også okay. Det du skal være opmærksom på er, at hun ikke må få det for varmt, han må ikke komme til at lægge sig på hende, hun må ikke kunne risikere at få en dyne eller andet over sit hoved og hun må ikke trille om på maven. ...


Annonce

...

Selvom han er en sød og opmærksom dreng og lyder omsorgsfuld for sin lillesøster, så kan du naturligt ikke forvente at han vil reagere som du, når han sover. Han er for lille til at man kan forvente, at han passer på hende, og fornemmer hende, som du naturligt ville gøre :)

Man skal skelne mellem det der hedder "rooming-in" og "bedding-in", hvor rooming in er at sove i sammeværelse og bedding in at sove i samme seng. Sundhedsstyrelsen skriver:

"Flere undersøgelser peger på en mindsket risiko for vuggedød, hvis spædbarnet sover i samme rum, men ikke i samme seng, som den ene eller begge forældre. Det ser samtidig ud til, at risikoen for vuggedød stiger, hvis der er flere, der sover i samme seng eller hvis barnet sover sammen med andre end
sin vigtigste omsorgsperson."


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Citat, Vuggedød kan forebygges, anbefalinger for sundhedspersonale, sst. 2006.

Men risikoen for vuggedød falder markant efter det første ½ år og du har ret i at når din datter begynder at kunne kravle og gå rundt, så er der stort set ingen problemer i den retning mere.

Søskende har ofte stor glæde af at sove sammen. De nyder hinandens selvskab, de føler sig trygge ved hinanden og de lidt større børn vil godt kunne udtrykke behov for at "sove med en anden, ligesom mor og far gør" og her er det oplagt netop at lade børnene sove sammen og have den glæde de nu føler ved dette.

Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke med hende fortsat, ja med dem begge :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Endnu engang tak for dit søde, positive og lange svar. Jeg vender tilbage og fortæller om vores videre forløb.

En rigtig god jul til dig og din familie

Hilsen fra os


Annonce