Annonce

Annonce

Brev:

4 mdr. Skal vi begynde med skemad?


9. juli 2004

Alder:
4 mdr.

4 mdr. Skal vi begynde med skemad?

Hej Helen

Så har jeg igen brug for lidt hjælp. Min datter, som bliver 4 måneder om 3 dage, har gennem de sidste 14 dage sovet dårligt både nat og dag. Hun plejer at sove 3 timer i et stræk om formiddagen, et par timer om eftermiddagen og et par smålurer ind i mellem. Om natten sov hun som regel igennem.

Nu vågner hun for hver halve time om dagen og kun med besvær får vi hende til at sove videre, og om natten vågner hun hver anden time. Hun falder heldigvis straks i søvn igen efter amning, men det er ved at slide temmelig meget på hendes far og jeg, eftersom det har stået på i ca. 14 dage.

Hun ammes fuldt ud og voksede fint i starten ca. 250 g om ugen, nu dog kun ca. 150 g om ugen. Vejer nu 7 kg.

Vi har forsøgt blot at give hende sutten om natten eller tilbyde hende vand, men den køber hun ikke. Det ender så med at jeg ammer hende, for så er der hurtigt ro.

Problemet er også, at når hun spiser så tit om natten, kommer vi nogle gange langt op ad dagen, ...


Annonce

... inden hun er rigtigt sulten igen. Desuden bliver hun tit sur, når jeg ammer hende om dagen, hiver i mig og slår på brystet til trods for, at der er masser af mælk, hvis jeg efterfølgende malker ud.

Kan det være fordi hun er ved at have brug for noget, der mætter lidt mere end bryst?

Hun er desuden begyndt kun at have afføring hver 4.-5. dag istedet for som tidligere hver dag. Har det nogen betydning - får hun måske for lidt?

Vi er begyndt at give hende lidt skemad - blot nogle få teskefulde.

Hun spiser med største velbehag, og det er os der begrænser det. Hvor meget må vi give hende?

Og er det en idé at give det, før hun skal i seng i håb om, at hun kunne sove lidt længere om natten?

Håber du kan hjælpe, for det er ved at gå os rimeligt meget på, også fordi det er svært at finde overskudet til at være der for hende om dagen.

Hun er ellers som regel en glad pige, meget aktiv og smilende og har ikke været syg.

Med venlig hilsen

Siljes søvnige forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselsorlov

I har begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter har I 32 ugers forældreorlov hver, som I frit kan fordele mellem jer. Det er dog kun i 32 uger af jeres...

Læs mere i Babylex

Navlestrengsblod - stamceller

Navlestrengsblod - det vil sige, det blod, som er tilbage navlestrengen og moderkagen efter fødslen - indeholder stamceller. Disse celler har hjulpet dit barn med at udvikle organer, blod, væv og immunsystem gennem hele graviditeten.

I dag forskes der meget intenst i brugen af stamceller, og håbet er at kunne gøre noget ved en række sygdomme, som i dag er uhelbredelige, fordi manglende eller ødelagte celler visse steder i kroppen ikke bliver dannet igen. Der findes mange...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce