Annonce

Annonce

Svar: Tigerspring og dagsrytme


4. august 2010

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mads´ mor

Tak for dit brev og dine pæne ord til mig :)

Tigerspring kan vare alt mellem 1-5 uger, det er forskelligt. Men mon ikke der er håb forude, hvis det er det som giver uro hos jer :)

Der kunne dog også godt være en sammenhæng mellem jeres drengs dagsplan og hans uro om natten og faktisk vil jeg foreslå jer, at I forsøger at give ham en flaske sen aften, inden I selv går i seng. Det man kalder for et drømmemåltid, fordi han så måske derefter vil sove mere roligt til næste morgen tidlig.

De fleste børn vil i 7 måneders alderen trives rigtig godt med 4 flasker dagligt og de vil ofte ligge hensigtsmæssigt tidlig morgen, inden middagslur, aften og sen aften. Det giver ro om natten, sikrer barnets mælkebehov og giver samtidig bedre plads til den egentlig mad i løbet af dagen.

Jeg vil også foreslå jer, at I nu forsøger at putte ham en lille smule senere dagen igennem, så han stille og roligt kan nøjes med kun at få 2 lure dagligt. Søvnen om dagen, rytmen om dagen vil naturligt også påvirke nætterne :)

En plan for dagen til et 7 måneders barn foreslår jeg ser således ud:

Tidlig morgen ...


Annonce

... 05/06: Flaske og sover videre som nu.

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9: Frugtmos, frisk frugt i hånden, evt. små bidder af en bolle med smør, vand af kop.

Puttes til formiddagslur ca 9.30 - puttes uden at få flaske. Sover måske en lille times tid.

Frokost 11-11.30: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13, sover her gerne 2 timer, måske 2½ ...


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Eftermiddag 16: Tilbydes flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Powernappen springes over

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, udgangspunktet bliver mere og mere jeres mad, det kan være ris med lidt sovs, indmaden af en frikadelle, laks fra ovnen, en kartoffelbåd eller kogt blomkål eller broccoli at gumle på, vand af kop.

Flaske og puttes til natten ca 19.30-20

Sen aften 23-24: Flaske, sover herefter uden mælk til næste morgen tidlig.

Jeg håber at min plan for dagen hjælper dig lidt videre på vej og kan se, hvordan I kan arbejde på en ny og lidt ændret rytme.

Fortsat held og lykke! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rød numse

De fleste børn får ind imellem en rød numse fordi urin og afføring irriterer huden. Nogle børn mere end andre.

For at forebygge rød numse, er det vigtigt at skifte bleen tit og brug af salver og cremer bør altid holdes på et minimum. Lad barnets hud lufttørre og brug kun mild sæbe, når der er afføring ellers vil rent vand de fleste gange være nok.

Tør numsen grundigt også i folderne og brug f.eks. en føntørrer til at lufttørre huden med, men pas på den ikke bliver...

Læs mere i Babylex

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce