Annonce

Annonce

Brev:

Når lactulose ikke er nok


4. august 2010

Alder:
6 mdr.

Når lactulose ikke er nok

Kære Helen

Min søn på snart 6 mdr (om 10 dage) har siden fødslen haft lidt besvær med maven. Mens han kun blev ammet (til 4 1/2 mdr) havde han tendens til en stor oppustet mave og mange prutter, men kom fint af med afføringen. Allerede med den første mundfuld skemad fik han helt fast afføring.

Efter råd fra sp blev han startet på en smule lactulose (ca. 5 ml om dagen), og det har indtil videre hjulpet. De sidste 10 dages tid har han dog fået rigtig besvær med at komme af med afføringen og når han gør - jeg bukker af og til under for "fristelsen" og hjælper lidt til ved at stimulere endetarmsåbningen - er begyndelse fast til hård afføring i en lille pølse og derefter "glider det".

Jeg har trappet op til 2 x 5 ml ...


Annonce

... lactulose om dagen, og vi er flittige til at massere maven og lave cykelbevægelser (han er ikke i nærheden af at kravle), men det hjælper ikke. De sidste 3 dage har han været rigtig ked af det og her til aften måtte jeg igen hjælpe ham af med afføring (også i går morges) og der kommer rigtig meget, først hård, så normal og så til sidst helt tyng vandig afføring. Er der mere vi kan gøre for ham?

Han bliver stadig ammet ca. 8 gange i døgnet og vi giver ham en smule vand til maden. Vi giver også løbende i dagen, men det bliver ikke til så meget og han gylper oftest en masse op igen - næsten rent vand. Han gylper i øvrigt fortsat en del efter alle måltider. Hvor meget vand skal vi gå efter at han indtager fra glas?

Med venlig hilsen
Signe

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Efterfødselsreaktion

Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.

Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...

Læs mere i Babylex

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce