Annonce

Annonce

Brev:

Gråd om natten og søvnbehov om dagen


30. juli 2010

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Gråd om natten og søvnbehov om dagen

Kære Helen,

Så er jeg lige på banen igen med et par spørgsmål ;)

Vores lille dreng er nu startet i vuggestue og det virker som om han er rigtig glad for at være der og de siger også, at han stortrives - til trods for at han græder, når han bliver afleveret om morgenen!

Han kravler i stor stil, kan gå med gå-vogn og rejser sig gerne op ad alting. Han går dog ikke selv endnu.

Han har jo fra han var ca. 6 mdr. sovet igennem fra kl. ca. 20 om aftenen til kl. ca. 7 om morgenen. Han har også altid været nem at putte med en sang, hvorefter vi har kysset ham godnat og sagt godnat og så er gået ud af døren og så er han stort set faldet i søvn af sig selv.

Indenfor de sidste par måneder har vi ved puttetid ikke kunnet gå ud af døren uden at han rejser sig og græder. Du skrev så, at det formentlig er fordi han har brug for mere nærhed end tidligere pga. alt det nye der sker for ham i øjeblikket og vi er derfor begyndt at være inde hos ham til han sover.

Nu er han begyndt at vågne om natten og græde og rejse sig og stå op inde i sengen. Vi prøver at putte ham igen og står inde hos ham (som vi også gør ved puttetid), men når man er træt om natten har man jo ikke ligeså meget overskud som om dagen, så vi "opgiver" hurtigt og tager ham i stedet ...


Annonce

... ind i sengen og putter hos os og så falder han som oftest også hurtigt i søvn.

Hvorfor tror du han er begyndt at vågne om natten - er det af samme årsag som det med putningen om aftenen?
Og har du nogen gode råd i den forbindelse?

Jeg vil også lige høre dig, hvor mange timers søvn en lille dreng på 1 år har brug for i løbet af døgnet/ at sove i løbet af dagen? Og hvor længe kan børn på hans alder som oftest klare at være vågen i træk?

De er ved at droppe hans formiddagslur i vuggestuen, fordi han så var svær at få til at sove middagslur på samme tidspunkt som de andre (ml. kl. 12-14) men vi giver ham som oftest hans formiddagslur i weekenden, fordi han virker som om han har brug for den og i weekenden putter vi ham også senere til "middagslur" end de gør i vuggestuen - er det helt forkert?

Han er rigtig træt ved 17-18-tiden efter en dag i vuggestuen, men vi prøver at holde ham "kørende" så længe som muligt inden han puttes til natten ved 19.30-20-tiden (hvis han har fået powernap om eftermiddagen putter vi ham senere), for ellers tænker vi, at han vågner endnu tidligere end normalt, som er kl. ca. 5.30-6, nogle gange tidligere.

Sikken en lang smøre - kan du hitte rede i det? ;)

God weekend
fra en mor til en fantastisk dreng ;)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

Honning

Honning frarådes til børn under 1 år. Honning indeholder bakteriesporer og kan være infektionskilden vd spædbarnsbotulisme.

Botulisme er en sjælden sygdom, som skyldes et toksin (en forgiftning) dannet af den en sporedannende bakterie Clostridium Botulinum. Sporerne findes i omgivelserne, de er hårdføre og kan tåle kogning i flere timer.

Voksne og større børn bliver ofte ikke syge, da vores bakterieflora i tarmsystemet er anderledes. Men hos spædbørn medfører...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce