Annonce

Annonce

Svar: Bedre spisning


29. juli 2010

Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære bekymrede madmor

Tak for dit brev og velkommen til :)

Som jeg ser situationen hos jer, så er der tale om en dejlig lille pige, som trives, udvikler sig og som har det godt. I har, som du skriver, skulle igennem en række af nåleøjer og det er ikke uden omkostninger at blive født 14 uger før tid, men hun klarer det og føler sin egen rytme og har det som udgangspunkt godt!

Det er helt naturligt, faktisk næsten mere reglen end undtagelsen, at børn der er født før tid kan have svært ved det at spise og især at komme igang med familiemaden. Det hænger naturligvis sammen med at børn der er født meget før tid, på flere områder vil have motoriske begrænsninger. De udvikler sig motorisk senere end andre børn og det handler ikke kun om grovmotorik, men bestemt også om en lidt forsinket mundmotorisk udvikling.

Dertil kommer, at børn som er født meget før tid, naturligt vil have behov for ekstra meget næring når de kommer ud. Det resulterer i at de bliver stopfordret, uden at man tager hensyn til hvorvidt de egentlig er sultne eller ej. Det er et spørgsmål om at de skal overleve. Det betyder naturligvis at for tidlig fødte børn godt kan have problemer med deres appetitregulering. De kan faktisk godt i meget lang tid, have svært ved at mærke, hvorvidt de egentlig er sultne eller føler sig mætte og dette skal de så lære hen af vejen i takt med at de vokser op.

Det I skal holde fast i er at jeres datter rent faktisk spiser og at hun har en naturlig interesse i jeres mad og i at få mad i munden. Hun har samtidig også en stor lyst til at spise selv, hun vil rigtig gerne, mestrer det naturligvis ikke, men lysten og viljen er der - og det er super godt.

I skal ikke fokusere så meget på mængden hun spiser, men holde fast i at små hyppige måltider stadig er bedre end få og store måltider. Det er også vigtigt at I giver hende mad, som appellerer til hende i farver, konsistens og smag. Hun må meget gerne få mad som smager af noget, krydret mad, mad som tager udgangspunkt i jeres mad.

Hun er for lille til at kunne spise med en ske, de fleste børn vil først kunne mestre dette omkring 16 måneders alderen, så der går noget tid endnu inden hun er klar til dette. Men hun vil godt kunne spise med en gaffel. I kan hjælpe hende maden på gaflen og så prøve at motivere hende til at føre gaflen til munden. Nogle gange vil hun også pille maden af gaflen og så spise den med fingrene i stedet og det er også helt fint, - bare hun spiser :)

Og så er fingrene det bedste og letteste at spise med. I kan give hende mad med ske, gaffel eller jeres fingre og I kan lade hende selv spise så meget som muligt med fingrene.

Hun har stadig ...


Annonce

... brug for mos og grød, fordi I der bedre kan energiberige maden, I kan iblande fedtstof og mælk, så hun på den måde får lidt ekstra næring og det kræver også så stor koncentration af hende at spise mad i stykker, at hun bliver for træt inden hun er helt mæt. Og så må I så supplere med skeen, når hun ikke orker mere.

Om aftenen kan I gøre modsat, - starte med at give hende lidt skemad inden I sætter jer til bords og når I så alle er klar til at spise, så sidder I ved bordet sammen og hun får så lidt i hånden at gumle på og øve sig mundmotorisk på, imens I spiser. I kan også gøre det, at I simpelthen giver hendes jeres mad. Du fortæller jo at hun mister interessen for sit eget, når hun ser hvad I spiser og hun må meget gerne få jeres mad.

Hvis I f.eks. spiser pasta med kødsovs, boller i karry, kartoffelmos med millionbøf, ris med sur-sød-sovs, frikadeller (kød eller fiskedeller), fiskefilet, laks, lasagne eller lignende - hun kan og må meget gerne få det hele. Naturligvis i en konsistens som hun kan kapere. Det er smagen og det at hun spiser jeres mad, som du skal fokusere på lige nu.

Planen for dagen ser umiddelbart meget fin ud, hun spiser varieret nok, aldersmæssigt helt passende - du skal nok sammenligne hendes indtag af mad med et barn på ca 10 måneder og så er det ikke helt skævt det du fortæller :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Kød og især fisk er meget vigtigt. Så det vil være rigtig godt at give hende forskelligt fiskepålæg til frokost, makrel, tun, sildepostej, rognguf, fiskefilet, fiskefrikadeller osv. Hun må gerne få lidt mayonnaise eller remoulade på, det er okay :) Men medtænk også f.eks. rejer og muslinger som noget hun kan få til frokost en gang imellem - lidt rejer sammen med avokado og lidt citron kan være en hofret og giver hende sunde og gode fedtstoffer.

Med hensyn til opkastninger, så har jeres datter måske særligt følsomme brækreflekser og det vil sandsynligvis være noget hun vokser fra. Det handler om at hun, når hun sidder med noget i hånden, får det skubbet for langt ind i munden eller hvis hun spiser noget og klumperne ikke bliver tygget godt nok - ja så stimuleres brækrefleksen og det kommer retur. Det er et spørgsmål om at hun skal modnes fysiologisk men også et spørgsmål om at hun skal øve sig - øvelse gør mester.

I kan naturligvis godt forsøge at lægge mærke til om det er på bestemte tidspunkter af døgnet, om det er i forbindelse med bestemte retter eller lignende, for at se om man så kan ændre noget ud fra dette, men som udgangspunkt tænker jeg, at det nok vil være sådan, at I er nødt til at se tiden lidt an omkring det.

Jeg håber at mine tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke med hende :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Zoneterapi

Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.

Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.

Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...

Læs mere i Babylex

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce