Annonce

Annonce

Brev:

Grædende opvågning


26. juli 2010

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Grædende opvågning

Kære Helen

Min søn på nu 5 1/2 måned har altid "moslet" meget i de tidlige morgentimer inden han vågner. Han vågner normalt kl. 5 senest 6 og har gjort det siden han blev født. Han sover fortsat meget dårligt om natten og vi har mange opvågninger - men det har vi jo prøvet med hans søster også og ved, at der er håb forude om 2 års tid :-)

Da han var helt lille startede han ved 4tiden med at mosle rundt, knirkede, vred sig og pev eller græd, hvis han ikke blev krammet og nusset videre i søvnen, men det gik oftest ok. Jeg afskrev det som, at tarmene startede op ved den tid, og at han ville vokse fra det. Den sidste måneds tid er det dog blevet værre (måske ikke for ham, men mere højlydt for os) og han starter nu senest kl. 5 med at græde højlydt til skrigende i søvne. (Han bruger sut, men den hjælper ikke her.)

Vi har prøvet alt fra at nusse og til at bære vuggende rundt, men det stopper først når han vågner enten af sig selv eller ved at vi vækker ham. Det mærkelige er, at straks han vågner rigtig op stopper det øjeblikkeligt og så er han et stort smil. Jeg ville tro, at han havde ondt eller uro i maven, men så burde det vel ikke forsvinde det sekund han vågner? Hvad pokker er det??? Og hvordan får vi det stoppet?

Han græder nu så højt, at han vækker sin søster, og det hele er bare ret træls, når hele huset er vågne fra kl. 5 - især fordi vi jo ikke får mere end maks 1,5-2 timer i træk om natten, men også fordi det er synd for søster, der kun lige er fyldt 2 år, og som nærmest allerede er træt igen, når vi afleverer hende i vuggestue. ...


Annonce

...

Han er startet langsomt op på grød allerede da han fyldte 4 1/2 mdr på råd fra sp, pga de dårlige nætter. Jeg ville ellers gerne have ventet. Han havde lynhurtigt helt fast afføring og får derfor nu en lille smule af det der afføringsmiddel (maks 5 ml om dagen) og det går fint. Han har afføring 1-2 gange om dagen og presser da for at komme af med det, men er ikke ked af det overhoved, når det sker.

Det går langsomt fremad med maden og pt spiser han helst kun køberisgrød og frugtmos - får kun et par skefulde grøntsagsmos i ham om dagen. Han spiser måske maks 1,5 dl mad i løbet af en hel dag og ammes ellers fuldt ud. Det er lidt træls, men det var vi jo også igennem med søster, så vi tager det roligt for her med nr. 2 har vi jo lært, at det kommer :-)

Amningerne går fint, og vi har det i det hele taget rigtig godt på trods af den manglende søvn. Han lægges til natten ved 19-20tiden afhængig af sidste lur (vi arbejder på at få ham til at falde i søvn af sig selv og det går op og ned) med en flaske vælling - også råd fra sp for at se om det hjælper på nætterne, men det har vi gjort i en uge nu, og det gør ingen forskel. Det syntes heller ikke at have gjort morgengråden bedre eller værre.

Han er ellers en super glad dreng, der de sidste uger dog kun har været på arm (tænker han er i tigerspring), og han er ikke super sej til at ligge på maven, men vi træner flittigt med ham.

Du må endelig sige til, hvis du mangler info for at kaste lys over, hvad det er der sker med ham og hvad vi kan gøre for at hjælpe ham.

Med venlig hilsen
Signe

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madras til barneseng

Der findes mange slags madrasser på markedet, og når du skal vælge en madras til dit barns seng, så vil anbefalingen ofte være, at du vælger en skummadras, en latexmadras eller alternativt en madras i et naturmateriale. Vælger du en skummadras (polyurethanskum), skal den være mindst 5 cm tyk og helst med betræk, der kan tages af og vaskes.

Det anbefales, at dit barn ligger på et fast underlag, fordi det giver barnet mulighed for at bruge og udvikle sine muskler. Samtidig sikrer...

Læs mere i Babylex

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce