Annonce

Annonce

Svar: Madplan og sutteflasker


24. juli 2010

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

De fleste børn vil i 9 måneders alderen stadig have brug for 3 flasker i døgnet og i 10 måneders alderen kan de fint nøjes med 2 flasker (svarende til 400ml mme) som sikrer barnets behov for jern frem mod 1 års alderen.

Jeres datter drikker umiddelbart ikke særlig meget i sine flasker, så måske bliver du nødt til at bibeholde de 3 flasker dagligt for at sikre hende mme nok ... alternativt kan du give hende jerntilskud, for at sikre hans jernbehov. Det gælder faktisk allerede nu, hvis hun ikke med sikkerhed får sine 400ml mme dagligt, hvilket faktisk nogle dage lyder til at knibe.

Mit forslag til en dagsplan, lavet ud fra dine angivne tidspunkter, ser således ud:

Morgen 7: Havregrød, lavet med mme eller sødmælk, vand, mme eller sødmælk af kop.

Tilbydes lidt frugt og puttes til morgen/formiddagslur ca kl. 8.30 som nu

Formiddag 10: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, evt. lidt frugtmos, vand af kop.

Frokost 12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, suppleres med stykker af frikadelle, kogte pastaskruer, kogte grøntsager, en kartoffelbåd, lidt rejer, ½ hårdkogt æg eller lignende, og suppleres også meget gerne med grøntsagsmos med kød eller fisk. Det kan være rester fra aftensmaden eller det kan være mos fra glas. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13

Eftermiddag 14.30-15: Tilbydes neutral sødmælksyoghurt, tykmælk eller A38 (Obs! bør ikke få ymer på grund af ...


Annonce

... proteinindholdet) med lidt rugbrødsdrys, revne æbler eller lignende. Vand af kop

Sen eftermiddag 16.30-17: Tilbydes ½ bolle med lidt smør, frisk frugt og bær i hånden, vand af kop. Kan også her i stedet få lidt før aftensmad i form af lidt grønt som ærter, gulerod, majs, agurk, tomat eller lignende, som gives i takt med at du gør aftensmaden klar.

Aften 18: Spiser mere eller mindre som I andre, risretter, pastaretter, kød og fiskeretter, sovs af forskellig slags. Der skal være mad i stykker og også moset mad. Det er fint at give hende frikadellen i stykker og så mose kartoflerne med sovs. Vand, sødmælk eller mme af kop.

Flaske og puttes til natten ca kl. 19


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Sen aften 23: Flaske som kan spises mere eller mindre i søvne og sover herefter indtil næste morgen tidlig, hvor dagen så starter med grød.

Som du kan se har jeg i denne plan lagt de 3 flasker inden middagslur, aften og sen aften og derudover foreslår jeg at du bruger mme i grøden om morgenen og evt. supplere med mme af kop, så du sikrer at hun får de 400ml som er nødvendige for hendes jernbehov.

Hvis hun er i stand til at drikke ca 400ml fordelt på 2 flasker og så lidt i grød og af kop, så er det fint at trappe ned, så hun i mellem 10-12 måneder får to flasker dagligt. Her vil det så normalt være flasken om dagen der forsvinder og flasken aften og sen aften der bibeholdes.

Håber at ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke og rigtig god sommer!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex

Flyverdragter til børn

Flyverdragter er nødvendige, og de fleste børn starter med at bruge en flyverdragt, når de begynder at kravle omkring i 1 års alderen.

Flyverdragter er til leg udenfor - ikke til at sove i. De fleste flyverdragter er meget varme og kan også være lidt stive i stoffet, og nogle flyverdragter er faktisk så stive og tunge, at de gør det svært for barnet at bevæge sig rundt. Derfor kan det være en god idé at vælge en flyverdragt, som ikke er alt for tung, og som netop giver...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Helen har altid et godt råd og det som overrasker mig mest er faktisk hvor go' hun er til at sætte sig ind i min verden og hvordan hun hurtigt fornemmer hvordan hun skal takle mig som person.

Camilla Martin


Annonce