Annonce

Annonce

Brev:

Ændret adfærd - 23 mdr.


21. juli 2010

Kategori:
Alder:
23 mdr.

Ændret adfærd - 23 mdr.

Hej Helen

Jeg har en dejlig datter der fylder 2 her til august. Hun har altid været rigtig nem, og vi har næsten aldrig problemer med hende, men i den sidste uge er der sket et eller andet.

Aflevering i vuggestuen:

Før: Her kunne vi aflevere hende uden problemer, hun har altid elsket at komme i vuggestue og løb i pædagogernes arme.

Nu: Stort drama, hyl og skrig. Hun holder fast i mig og vil ikke have at jeg går. Jeg sætter mig ned og forklare hende at jeg skal på arbejde og at jeg kommer og henter hende senere. Herefter kysser jeg hende og siger farvel og må gå fra en helt ulykkelig datter.

Sove til middag hjemme

Før: Efter frokost læste vi bog og bagefter tog hun selv sin puttehund og sammen gik vi ud til barnevognen. Her sagde jeg godnat og puttede hende og gik fra hende. Så lagde hun sig til at sove uden problemer og uden vug eller køretur.
Hun sover mellem 1½ - 3 timer

Nu: Hun nægter at sove. Hun ligger og kalder og siger at hun er vågen nu. Jeg går ud og lægger hende ned og siger at hun skal sove. Hun bliver helt ulykkelig og meget hysterisk. Så kæmper vi et par timer hvor jeg til sidst tager hende op.

Børste tænder

Før: Vi havde en rigtig hyggestund med tandbørstningen hun var bare så dygtig. Hun viste mig hendes store løvemund og så børstede jeg ellers løs.

Nu: Først går det ok men efter ca 10 sek gider hun ikke og begynder at ...


Annonce

... hyle. Jeg forsøger at opmuntre lidt men har ikke noget held.

Putte til nat ca. kl 19:45 20:00

Før: Vores putte ritual er at læse en bog og bagefter siger vi godnat til stuen og dukkevognen og så går vi sammen ind på hendes værelset og putter hende i tremmesengen. Så siger vi godnat og hun lægger sig ned og sover.

NU: Samme ritual og alt går godt, men når vi går fra hende bliver hun meget ked af det og så kører vi samme show som med middagsluren.
Hun virker meget træt og jeg kan ikke forstå hvorfor hun nu bliver ked af det,

Jeg ved godt at det nok ikke er de store problemer vi har med hende jeg kan bare ikke forstå hvorfor hun har ændret sig.

Det skal dog lige siges at vi har boet hos mine svigerforældres hus i 14 dage fordi at de er på ferie og det har derfor været dejligt med have og grill. Vi bor selv i lejlighed uden gård eller altan.
Der er også ombygning i vuggestuen så vi må krydse den store legeplads om morgenen og hun kan ikke helt forstå hvorfor vi ikke kan lege i sandkassen.

Kan det være fordi at der har været for mange ændringer i hendes hverdag?
Eller er hun i en fase?
Det skal lige nævnes at jeg er gravid i 6 uge, jeg ved ikke om hun kan mærke det og det måske er derfor at hun har ændret sig.

Jeg håber at du kan hjælpe mig med at forstå hvad der sker med hende for det gør mig så ked, når jeg skal hører på hende græde.

Hilsen Helene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år

Tilknytning - 2 år

Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex

Hofteklik

Alle nyfødte undersøges for hofteklik - også kaldet hofteskred eller hofteledsdysplasi. Det ses hos ca. 1% af alle børn. Det opdages ofte ved, at man kan høre et lille klik, når barnets ben drejes op mod maven og udad. Det skyldes, at lårbenshovedet kan glide ud af hofteskålen ved denne bevægelse.

Hvis man har mistanke om, at barnet har en medfødt hoftefejl, så vil barnet blive undersøgt med ultralyd. Hvis barnet har hofteklik, skal det behandles med en skinne, der holder benene...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce