Annonce

Annonce

Svar: Spise mad selv


20. juli 2010

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Det er rigtig dejligt at jeres datter gerne vil spise selv og I skal naturligvis imødekomme dette og give hende så meget mad i stykker som muligt.

Hun vil godt med sin alder kunne lære at spise med en gaffel, men hun er stadig for lille til at kunne styre en ske. En gaffel er lettere, fordi maden bliver siddende på gaflen, hvorimod på skeen falder det af. Med den alder hun har, vil hun naturligt dreje skeen op og vende den på hovedet inden den når munden, så skemad skal hun altså stadig have hjælp til :)

I er nødt til at kombinere tingene, så hun får mad i stykker og så I så supplerer med lidt på en ske, når I kan få lov til det.

Der sker ikke noget ved at hun i en lille periode får en pause fra grøden, det behøver ikke være skeen hun protesterer over, måske er hun også træt af at få det samme og efter en periode, vil hun naturligt være parat til grød om morgenen igen.

Der sker heller ikke noget ved at du giver hende frugtmos på grøden, hvis det gør at hun vil spise det - det er helt i orden. Lav også flere forskellige slags grød, for at få lidt variation ind, så hun ...


Annonce

... oplever det mere spændende.

Rugbrød om morgenen er helt fint, du kan også bage grahamsboller eller havregrynsboller til hende - opskrift på havregrynsboller finder du i babykøkkenet her på siden :)

Rugbrød med smøreost er altså fint, til frokost skal hun jo have rugbrød med alt mulig andet - grøntsager, kød, fisk, pasta, ris, hårdkogt æg osv. Så på den måde får hun masser af variation, selvom hun får rugbrød 2 gange dagligt. Det er helt okay.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

I dagplejen kan hun også frugtmos på grøden, hvis ikke dagplejer har frugt til hende, kan hun få det med hjemmefra. Du kan bruge frugtmos fra glas og lade dagplejer have lidt glas stående, så det kan lykkes. Men ellers sker der ofte andre ting i dagplejen, det at spise samme med de andre børn giver en ændring og hun vil måske her acceptere grøden uden problemer, - det kan man aldrig vide :)

Så hold fast i at det vigtigste er at hun spiser og er glad for mad og har god appetit. Lad hende endelig spise selv, når hun kan og vil og forsøg så at supplere med lidt på en ske og gaffel, når I kan få lov til det :)

Rigtig meget held og lykke. Fortsat god sommer!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Quinoa

Quinoa er en plante, der vokser både vildt og dyrket. I Danmark kan den købes i supermarkedet og sælges her både som mel, flager og gryn. Den minder om hirse eller ris og kan indgå i madlavningen som alternativ til kartofler, ris og pasta.

Quinoaflager kan bruges til grød og indeholder ikke gluten, hvorfor quinoagrød kan gives før 6 måneders alderen. Det anbefales at man generelt varierer mellem forskellige grødtyper til børn. Quinoagrød har en lidt "fnugget konsistens" og smager...

Læs mere i Babylex

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce