Annonce

Annonce

Brev:

Søvnbehov og middagslur


19. juli 2010

Kategori:
Alder:
2 år, 3 mdr.

Søvnbehov og middagslur

Hej Helen

Så er vi tilbage - der er jo altid noget man kan gå og spekulere på som forældre. Denne gang er det søvn.

Vi er lidt i tvivl om søvnbehov, nu hvor Emil er knapt 2½ - vores fornemmelse er at han sover i underkanten af hvad han bør.

Vi putter normalt Emil dvs. får nattøj på, børste tænder, læser etc fra 19.30, og så slukkes lyset ved 20.00. Her kan der så gå alt fra 5 min til en time inden han falder i søvn, men gennemsnitlig sover han vel kl. 20.30. Meget få gange vågner han i løbet af natten, og så er kun for at få en tår vand. På de slemme dage kalder han, kommer ud og laver alle mulige tricks for at få os ind til ham hele tiden. Han virker bare ikke træt, og vil allerhelst at vi sidder inden ved siden af, så han kan fortælle os alt muligt. Og de andre dage, ja så siger vi bare godnat og ser ham ikke før næste morgen.

Uanset hvornår han sover vågner han så typisk kl. 6.30 - +/- en halv time.

De sidste uger har han været meget svær at få til at sove middagslur. I vuggestuen er de begyndt at droppe det, hvis han ikke sover hurtigt. Han sover alt mellem 15 min og 2 timer. Hjemme putter vi ham og ser om han falder i søvn i løbet af 15-30 min. Hvis ikke, får han lov at komme op. Enkelte gange ruller vi en tur med ham - men det har vi aldrig brugt at gøre og det har aldrig være nødvendigt.

Der er absolut INGEN sammenhæng mellem længden på middagslur ...


Annonce

... og hvor nemt han falder til ro om aftenen. I dag f.eks. sov han fra 21.00 - 05.45 og sov 1 time i vuggestuen - fra 12 - 13. Så ca. 10 timer i alt på en dag. Men stadig falder han først i søvn efter at have pludret løs i 45 min.

Kan det virkelig passe at han kan klare sig med 10 - 12 timers søvn i døgnet?

Er vores putning problematisk? Det svinger jo kraftigt hvor godt (læs: hurtigt) det går? Kan vi få ham til at slippe dagen på en eller anden måde - for det er det alt hans snakkeri handler om, tror vi.

Er det for tidligt at droppe middagsluren allerede??

Vi vil jo helst at Emil sov rigtigt godt og længe, så han fik de bedste muligheder for at vokse. For DET er jo stadig obs på og går til kontrol med.

Tanker og ideer modtages med kyshånd.

En anden ting: Emil er pludselig blevet suttoman - Lige indtil for et par måneder siden fik han den kun i sengen og spurgte aldrig efter den. Men pludselig vil han have sutten HELE tiden - og bliver helt ulykkelig når han ikke får lov. Hvad han ikke gør - den er kun til at sove med. Men han leder i hele huset efter en, slæber stole hen for at kravle op efter den - helt suttehungrende. Hvad kan det handle om?? Kan det være pga tænder (har jo stadig ikke så mange). Han burde jo i stedet gå væk fra det sutteri.

Sommerhilsner,

Rikke (som trods alt nyder at Emil så ikke vågner om natten - så hellere bøvlet ved putningen).

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år

Tilknytning - 2 år

Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg ved, at du ikke kan træffe beslutninger på vores vegne, men alligevel vil jeg meget gerne høre dine tanker ud fra din erfaring og viden om børn ...

Dine tanker har tidligere hjulpet os med en afklaring og en beslutning, som set i bakspejlet var den helt rigtige - for os alle tre.

Håber, du igen kan hjælpe os videre mod en beslutning.

Mange varme hilsner,
Hønemor


Annonce