Brev:
Søvn og bananform

Hej Helen.
Jeg har lige 2 spørgsmål mere vedrørende Lukas.
Det første drejer sig om hans søvn, han er forholdsvis nem at få til at sove om dagen og sover sine 3 lure, der er dog stadig ingen rytme i hvor længe de varer, men det er hvad det er.
Problemet er om aftenen hvor han har meget svært ved at falde i søvn i sin egen vugge lige for tiden, men det virker rigtig godt at ligge mig ind til ham i vores seng og snakke med ham og hygge lidt om ham, jeg tænker han måske har brug for det lige nu, men er bange for det bliver en dårlig vane, hvad tænker du er det okay lige nu?
Mit andet spørgsmål ...
... vedrører hans ryg og nakke, vi fik anbefalet at gå til en kiropraktor med ham da fysioterapeuten vurdererede han har kiss kidd syndrom. Det kommer især til udtryk ved at han var blevet lidt flad på venstre side og at han er banan. Det har hjulpet mht til hans hoveddrejning, men jeg synes bare ikke det hjælper i forhold til bananen., og vi har været der 5 gange nu. Han trives jo fint, er glad for at ligge på maven osv, så jeg er meget i tvivl om jeg skal fortsætte behandlingen.. hvad tænker du?
Har du erfaring med det evt retter sig selv? eller betyder det meget for hans mororiske udvikling?
Med venlig hilsen
Eva
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
Viden om børn:
Vugge - vugning, bevægelse
At blive vugget, vippet og bevæget er med til at stimulere det lille barns vestibulærsans, også kaldet labyrintsans. Denne sans udvikles tidligt i graviditeten, og det ufødte barn får stimuleret denne sans, når moderen bevæger sig rundt. Når den gravide mor går omkring, så bliver barnet naturligt vugget og bevæget i livmoderen.
Det indre øre består af to dele: Balanceorganet og sneglen (Cochlea). Disse to dele kaldes med en fællesbetegnelse for labyrinten. Balanceorganet består...
Uld til børn
En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.
Uld har mange fordele:
- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.
- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




