Annonce

Annonce

Brev:

Min datter ikke den store spiser - 7 mdr.


27. juni 2010

Alder:
7 mdr.

Min datter ikke den store spiser - 7 mdr.

Kære Helen.

Først og fremmest, tak for en dejlig brevkasse.

Jeg er mor til Vilma på knapt 8 måneder. Hun er flaskebarn, da amningen aldrig kom i gang, efter en meget lang fødsel, hvor jeg mistede over 2 liter blod.

Hun har aldrig været den store spiser. Hun sov for det meste, men var dog frisk og voksede som hun skulle. Jeg fik ny sundhedsplejerske, som sagde, at jeg skulle tvinge hende til at spise. Det har dog aldrig lykkedes mig, da det heller ikke, er noget jeg har lyst til at praktisere. Hun begyndte at få grød og mos som 4 måneder, og som 6 måneder, mere groft og fast føde. Hun er utrolig dygtig, hvad angår det finmotoriske, og mundmotoriske.

Jeg synes dog, at det er gået lidt tilbage, og hun vil ikke spise, som hun plejer. Vi har besluttet herhjemme, at vi ikke vil lave et nummer ud af det, da vi synes måltidet skal være hyggeligt. Hun har altid noget fingermad, som hun bruger tid på at styre til munden.

Nu er jeg dog i tvivl om, hvad ...


Annonce

... hendes egentlige dagsbehov er?
Vores dage ser ud som følger:

Kl ca 7: Morgenmad, havregrød, vand af kop
Kl ca 8: 230 ml MME- sove
Kl ca 11: Vågner- frokost, mørkt rugbrød med pålæg, grønt, og vand af kop
Kl ca 13: 230 ml MME og sove
Kl ca 15: Vågner- eftermiddagsmad, fx rugbrød med pålæg og noget frisk frugt, vand af kop
Kl ca 16.30: 200 ml MME og sove i ca 1 time
Kl ca 18.30: Familien spiser
Kl ca 19.30: Bad, 200 ml MME og sover til kl 7 igen

Hun har sovet igennem siden hun var 6 uger, så der er ingen problemer.

Jeg synes også, at det på skrift ser ud af meget. Det sidder meget dybt i mig, at jeg blev bedt om at tvinge hende til at spise. Jeg synes det at spise skal være hyggeligt, og ikke bero på tvang, men vil selvfølgelig heller ikke have, at hun sulter. Hun er da slank, kan jeg se, men ikke tynd. Desuden er hun 80 cm, så lidt vokser hun da.

Nu håber jeg ikke, det blev for langt.

På forhånd tak.

Med venlig hilsen
Vilmas mor :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Feber

Børns temperatur kan stige pludseligt. Dette skyldes, at deres evne til at kunne regulere temperatur ikke er fuldt udviklet. Den normale temperatur ligger mellem 36,5 og 37,5 grader celsius. Det er normalt, at temperaturen er ½ grad højere om aftenen end om morgenen.

Når temperaturen stiger, og der er tale om feber, vil barnet fryse, være koldt og blegt. Når feberen har fundet sit leje, bliver barnet derimod varmt og får blussende røde kinder. Et barn der har feber, skal have...

Læs mere i Babylex

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for altid lange og fyldestgørende svar.

Lone og Claus fra København


Annonce