Annonce

Annonce

Brev:

Svært ved at falde i søvn - 3 mdr.


26. juni 2010

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Svært ved at falde i søvn - 3 mdr.

Kære Helen

Nu er vores søn Casper blevet 3½ måned og vi har igen et spørgsmål til dig vedr. søvn. Efter nogle hårde uger, hvor Casper havde svært ved at sove om dagen, hvilket vi fandt ud af sandsynligvis skyldtes problemer med maven, har han sovet godt siden hans mave "gik i orden" v. ca. 2½ måneds alderen.

Men på det sidste (de seneste ca. 2 uger) er det som om han har svært ved at finde ro, når han skal sove. Det gælder både om dagen og om aftenen. Han sover typisk 2-4 lure af forskellige varighed om dagen (oftest mellem 1 og 2 timers varighed) og sover godt om natten: 11-13 timer afbrudt af nogle korte vågne perioder tidligt om morgenen, dvs. v. 5-6-tiden, hvor han tit kommer over i vores seng og ligger og snakker og hygger 15-20 minutter indtil han falder i søvn.

Vi har læst din - i øvrigt rigtig gode - bog ”Sådan får du dit barn til at sove” og jeg gætter derfor på, at du vil spørge, om vi har urealistiske forventninger til, hvor meget Casper skal sove og at det er det, der er skyld i problemerne :-) Til det er vi ret sikre på, at vi kan svare nej ;-)

Vi kan også læse i din bog, at Caspers "søvn-krise" er ret typisk for alderen, men Caspers problem består ikke i sjatspisning og "sjat-sovning" med derimod i, at han har svært ved at fald i søvn.

Casper er ret tydelig i sine signaler om hvornår han er træt: gnider øjne, gaber og ikke mindst klynker han på en bestemt måde, som min mand og jeg kalder for "sovelyden".

Tidligere (indtil for et par uger siden) når Casper sagde sin sovelyd gik vi ind i soveværelset eller ud til barnevognen med ham. Gav ham hans putte-klud og putte-bamse, stoppede dynen godt ned om ham og nussede ham godnat. ...


Annonce

... Så gik der typisk 2-5 minutter, hvor han lå og nussede med sin klud og sin bamse og langsomt, men sikkert faldt han – så godt som hver gang - i søvn. (Nogle gange skete det selvfølgelig også, at vi lagde ham for tidligt, så tog vi ham op og ventede på næste "søvntog". Alt sammen gik fint, stille og roligt og sjældent med den store "dramatik" :-))

Selvom vi ikke har ændret noget på rutinerne virker de imidlertid ikke for tiden…. Casper bliver lagt, vender hovedet ind mod sin klud og ruller med øjnene, men så er det som om det går op for ham at han er ved at falde i søvn og så begynder han at klynke. Selvom vi forsøger at trøste med ord og et par hænder på hans krop ender det som regel med, at hans klynken tager til og han begynder at græde. Så tager vi ham op, går rundt med ham, taler beroligende, men oftest gentager scenariet sig igen og igen, når vi forsøger at lægge ham.

Til sidst falder han i søvn, fuldstændig udmattet. Han kan næsten klynke videre i søvne, indtil søvnen endelig overmander ham.

Det eneste der helt sikkert virker, og hvor vi slipper for gråd, er enten at gå med barnevognen i 5-15 minutter (om dagen) eller at jeg lægger ham til brystet (både dag og aften). Så går der ikke ret lang tid, før han sover – og det uanset om han lige har fået masser af mælk kort forinden, så det ikke er sult eller tørst, der plager ham.

Vi har også forsøgt at bade ham om aftenen, men det ender desværre tit med, at han bliver pylret/"ulykkelig" midt i det hele og så er det langt fra hyggeligt at stå med en våd baby, der både skal tørres og i tøjet mens han græder.

Har du nogle gode forslag til, hvad vi ellers kan gøre?

Venlig hilsen
Caspers mor og far

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Efterveer

Efter fødslen skal livmoderen trække sig sammen til normal størrelse igen, - disse sammentrækninger kalder man efterveer. Jo flere børn man har født, jo mere vil livmoderen skulle trække sig sammen, og jo værre er efterveerne ofte.

Efterveer mærkes ofte under amning. Når barnet dier ved brystet, produceres hormonet oxytocin, der får livmoderen til at trække sig sammen og i dagene efter fødslen vil livmoderen gradvist blive mindre - lige efter fødslen går livmoderen ofte til...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Helen har på alle mulige måder været en super støtte for mig i de første fire måneder med min søn Lucas.

Camilla Martin


Annonce