Brev:
Tid til ny madplan?
Kære Helen
Så synes jeg lige at jeg har brug for din ekspertise igen:-)
Min datter er d. 03.07 7 måneder. Jeg fik en madplan da hun var 6 måneder og jeg vil bare lige høre om der er nogle ændringer i madplanen eller jeg skal fortsætte med den?
Hun får grød til morgenmad, grøntsagsmos til middags- og aftensmad, vand af kop, frugtmos og agurk i hånden. Det går super godt og det er pragtfuldt at se, men jeg har lige nogle spørgsmål alligevel:
1. Til morgenmad er hun slet ikke interesseret i hjemmelavet havregrød men det kører ned når jeg giver hende fuldkornsgrød med frugt fra Beauvais, så er det ok at fortsætte med det?
2. Til frokost giver jeg for det meste grøntsagsmos med kylling og ris eller lasagne som jeg har købt på glas økologisk færdigblandet, hvis vi ikke lige har rester fra gårsdagens aftensmad. Til aften giver jeg hende af vores mad men nogle gange hvis vi er på besøg hos mormor og morfar eller oldemor som vi som regel besøger hver lørdag ja så giver jeg hende også grøntsager, kylling og ris eller lasagne fra glas, er det helt ok?
3.Hvor ...
... groft må jeg lave hendes mad/hvad kan hun sluge uden det sætter sig fast i halsen? Hvornår må jeg f.eks. give hende nogle små rugbrødshapsere med f.eks. leverpostej?
Hun er meget stærk i hendes gummer så jeg er ikke vild med at lade hende sidde alene når hun selv har f.eks. agurker i hånden da hun nemt bider et stykke over, jeg er bange for det sætter sig fast. Er små børn i stand til at spytte mad ud hvis det er for store klumper eller sluger de bare hvad der kommer ind og så sætter det sig fast i halsen?
Så har jeg forresten lige fået at vide i min mødregruppe at jeg skal give min datter jern, hvad mener de med det? Hvad og hvor får jeg det fra? Det har min sundhedssygeplejerske ikke fortalt mig noget om så jeg er lidt på herrens mark. Hvor længe skal jeg give hende det.
Du har nok et lille smil på læben når jeg sådan spørger til mad hun kan blive kvalt af, men jeg er lidt bange for at prøve ting af uden lidt hjælp, hvis det nu skulle gå galt, man vil jo gerne være en ansvarlig mor og så er hun det bedste jeg har:-)
Mange mange hilsner til dig
Maibrit
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
Viden om børn:
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Ufrivillig natlig vandladning
Når børn tisser i sengen om natten, så kalder man det ufrivillig natlig vandladning, sengevædning eller Enuresis. Og der kan være flere årsager til at børn tisser i sengen om natten.
1. Arvelighed. Hvis mor og/eller far har tisset i sengen om natten, så er sandsynligheden for at barnet kommer til det større.
2. Hormoner. Det antidiuretiske hormon (ADH) udskilles fra hjernen om natten og skal nedsætte urinproduktionen om natten. Men nogle børn er lidt længere tid...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen!
Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!
Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".
Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.
Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.
Venlig hilsen
Helt Utrolig Lettet