Annonce

Annonce

Brev:

Pausestol - hvornår?


16. juni 2010

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Pausestol - hvornår?

Hej Helen

Længe siden :)
Vi har nu fået et nyt familiemedlem (d. 14 maj), og heldigvis er det utrolig nemt indtil videre (i forhold til mine forventninger til at have 2 så små børn) - får både nattesøvn og kæreste-tid i dagligdagen :D

Storesøster tager det også rigtig flot. Hun kysser, krammer og "gynge-gange" lillebror hele tiden, og vil hjælpe med det hele. Hun er en super nem, dygtig og glad pige, som man næsten kun tør drømme om :) Dog er hun blevet mere fræk efter den lilles ankomst.

Griner når hun får nej til noget og gør det så alligevel med jordens største uimodståelige charmesmil, eller skaber sig og ligger sig hylende på gulvet/skyder ryg. Hun har sågar slået og bidt sin far nogle gange. Hun bliver også hidsig på ting som ikke "adlyder", f.eks. når hun ikke kan tage sine sko på selv.
Vi bruger masser af tid sammen med hende og prøver at huske at tage hensyn til hende i hendes nye rolle.

Men det der med opdragelse er lidt svært synes jeg. Hun er jo kun 17 måneder, og selvom hun indtil videre ikke er ustyrlig, men bare fræk, så føler jeg at ...


Annonce

... opdragelse er begyndt at blive mere relevant og uundgåeligt.

Den "berømte" pausestol har jeg hørt meget om og fået anbefalet, men er hun ikke for lille til det?
Indtil videre bruger vi princippet om at holde os rolige og bestemte når hun flipper ud, og forebygge konflikter. Men det er ikke muligt at undgå konflikter længere. Hvilken teknik kan man benytte til så små størrelser? Og hvornår kan man bruge pausestol?

Kan hendes frækhed være pg.a. jalousi eller ligger det til alderen..?
Hendes udvikling går for tiden rigtig stærkt sprogligt og vi kan kommunikere mere og mere verbalt med hende, for hver dag der går... Hun er også (af sig selv) begyndt at vise interesse for pottetræning, selvom hun kun har set det ved de ældre børn i dagplejen. Og det er faktisk lykkedes nogle gange, både at hun fortæller det og når på potten og lave stort :)
Kan disse udviklingsting også være grunden til hendes nye opførsel?

Jeg ved ikke hvor og hvordan jeg skal gribe ind, da jeg ikke helt kan lokalisere kilden til hendes nye frækhed.

Så jeg håber at du kan hjælpe ...

Med venlig hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så er det mig igen…..Tusind tak for dit svar og mange brugbare råd til min søns dagsrytme og nattesøvn. Vi vil straks gå i gang!

Kari, mor til dreng på 6 måneder


Annonce