Annonce

Annonce

Svar: Drømmer og klynker om natten mv.


7. juni 2010

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Sophus og mor

Det du beskriver er helt normalt, også selvom det er frustrerende og du synes det er synd for din lille dreng.

Netop i den alder, hvor børn begynder at kravle, lægger sig op i kravlestilling om natten, eller skubber sig op i sengegavlen, ligger og banker hovedet ind i sengen osv. ja så klynker det ofte også i søvne. Mange børn småklynker, smågræder, andre børn har en monotom lyd som mmm-mmm-mmm der gentages igen og igen. Det er helt normalt og hører alderen/perioden til.

Det bedste du kan gøre er at hjælpe ham til stillingsskift, det vil sige hjælpe ham med at blive lagt ned igen, få dynen putte omkring sig, mærke dine beroligende hænder på hans krop, lade ham vide at du er der og hjælpe ham til fysisk ro. Præcis som du også gør.

De fleste børn vil i 9 måneders alderen have behov for 3 flasker dagligt og det er helt fint at du bibeholde disse ind il 10 måneders alderen, hvis du skønner at han har brug for det og det samlede indtag ikke går ud over hans øvrige indtag af mad. Får han 400ml samlet er det super - også selvom det er fordelt på 3 flasker :)

At søvnen ændrer sig, så han ...


Annonce

... nogle dage pludselig sover en lang lur og næste dag sover flere korte lure - det er også normalt. Netop fordi han udvikler sig så meget både fysik og mentalt så sover han også forskelligt. Nogle gange vil han naturligt have brug for at sove ekstra meget og andre gange vil han have brug for ikke at sove tiden væk. Her vil han så powernappe mere og i stedet bruge sin vågne tid som meget aktiv tid - og den fleksibilitet må være der lige nu.

Du må tro på at din dreng har en naturlig evne til at regulere sit behov, så når han har brug for ekstra søvn, så sover han lidt længere og når han har brug for motoriske og mentale udfordringer, så er hans vågne perioder længere og mere aktive og hans søvnperioder kortere. Han lyder til at have en meget fin selvregulering :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Og så er det super fint at du forsøger at holde fast i nogenlunde faste tidspunkter for hans måltider og stadig sammensætter hans kost, så han sikres mad der netop giver ham energi nok til den udvikling han lige nu går igennem.

Så bibehold endelig alt det gode du allerede gør og tror på at det der virker rigtigt også er rigtigt :)

Fortsat held og lykke!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kravle

De fleste børn begynder at kravle, når de er mellem 8-12 måneder gamle. Nogle børn kravler dog allerede i 6 måneders alderen, og andre børn springer kravlestadiet helt over.

Det er vigtigt, at barnet kravler, da det har stor betydning for barnets motoriske udvikling og kunnen senere i livet. Når barnet kravler styrkes armmusklerne, og barnet øver sig i at holde hovedet oppe og i at bevæge det frit i alle retninger. Det sker små rytmiske bevægelser i ryggen, som er vigtigt for at...

Læs mere i Babylex

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Rigtig lækker brevkasse og hjemmeside du har!

Bettina, mor til 7 uger gammel pige


Annonce