Annonce

Annonce

Svar: Opstart i vuggestue - 6 mdr.


7. juni 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Hej med dig

Når jeres datter skal starte i vuggestue i en alder af 11 måneder, vil det være rigtig fint at far afleverer. De to vil naturligt kende hinanden rigtig godt, far har jo gået hjemme sammen med hende i 3 måneder og de har masser af tid til indkøring.

Det vil være super fint, hvis far og lillepigen bruger et par dage på bare at besøge vuggestuen, lære stedet at kende, prøve at være på legepladsen, spise sammen med de andre børn osv. Og stille og roligt skal han så prøve at lade hende være der selv. Først i kort tid, så i længere tid, så hun føler sig tryg ved stedet.

Det kan være en god idé at man forholdsvist hurtigt lader hende lege, spise og sove der. Hun vil ikke kunne klokken og forholder sig derfor til rutinerne i hverdagen. Derfor hjælper det hende på sigt, hvis hun ligesom ved at hun skal spise og sove der og når de så får frugt, så kommer far igen. Hvis hun gennem går lang tid vænnes til at far kun er væk i 1-2 timer, så kan det være svært for hende pludselig at finde ud af, hvad det egentlig betyder at være i vuggestue og hun vil måske sidde og spejde mod døren og vente på ham i stedet for at komme igang med at lege og nyde at være til stede der.

Op til at hun skal starte der, vil det være rigtig godt at komme i vuggestuen tidligt og aflevere hende til nogenlunde det tidspunkt, hvor hun normalt skal afleveres og så kan far hente hende tidligt. Hvis hun skal afleveres allerede kl. 6.30 vil det være naturligt at hun spiser morgengrød i vuggestuen. De fleste institutioner vil ...


Annonce

... have morgenmad til de børn som kommer tidligt.

Far skal også bruge lidt tid på at tale med pædagogerne om, hvad hun har brug for af skiftetøj, bleer, mad, sutsko osv. i vuggestuen, hvad de har af regler, retningslinjer osv. og naturligvis lytte til deres råd - I skal tænke på at de jo er vant til at børn skal køres ind og alle forældre står med samme usikkerhed som jer og tænker over, hvordan det dog skal gå ... :)

Det kan være godt, hvis I har en fast pædagog, som tager imod hende om morgenen og som hun stille og roligt lærer at kende og dermed føle sig tryg ved. Måske er de to stuepædagoger der skiftes og det er også helt fint, hun kan naturligvis godt forholde sig til flere end en person, men det er som udgangspunkt vigtigt at hun afleveres på samme måde og netop i favnen på den som skal tage sig af hende, i mangel på mor og far.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

I 12-18 måneders alderen vil de fleste børn nyde at få en puttebamse, sutteklud eller andet og I vil godt med den alder jeres datter har til den tid, kunne prøve at introducere hende for en substitut. Det kan netop være dejligt for hende at have en sovebamse eller lignende at putte med, når hun skal sove i institutionen - så det kan være en måde at hjælpe hende igennem på og være noget I kan forsøge at forberede :)

Hendes dagsrutiner skal naturligt også køres ind til at passe med vuggestuens, men netop det kan far jo øve i oktober måned, så hun begynder at sove lure, spise osv. på de tidspunkter som vuggestuen har.

Håber I kan bruge dette videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.

Dagpleje opstart

Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce