Annonce

Annonce

Brev:

Småbørnsaktiviteter i Danmark?


31. maj 2010

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Småbørnsaktiviteter i Danmark?

Kære Helen.

Tak endnu engang for din hjælp i mit sidste brev. Det er så dejligt, at du både svarer på det man har spurgt om, men også giver lidt ekstra svar med på vejen. Du er rigtig god til at "læse" en hel situation.

Mit spørgsmål denne gang er lidt anderledes, og jeg ved ikke rigtig om det hører under dig, men nu spørger jeg så alligevel: Hvad findes der af legestuer og andre aktiviteter til småbørn i Danmark?

Vi er begyndt at gå i flytte-til-Danmark tanker, og her tænker jeg selvfølgelig meget på Eddie. Hvis vi flytter til denne sommer, så er han godt og vel halvandet år gammel (født 30. december 2008).

Herovre i England arbejder jeg 2 dage om ugen (hvor han så er i dagpleje - superduperduper skøn dagplejer). De resterende dage tager jeg ham med til børneaktiviteter hver dag i et par timer. Der er et væld af "toddler groups", som enten er arrangeret af "Children's Centres" eller af forældre i forsamlingshuse eller andet. Der er også "Soft Play" og småbørnssvømning i Sports Centre. Vi kan næsten vælge og vrage mellem det hele, så det er jo bare skønt for os begge. Jeg synes, det er så vigtigt, at han får mødt en masse andre børn, uden at han nødvendigvis skal passes ude hver dag.

Ved du, hvad der findes af sådan noget i Danmark?

Og hvordan er det nu med børnehaver? Starter børn når de er 2 eller 3 år? Kan man vælge at kun have dem gående på halvtid ...


Annonce

... eller er det ligesom ikke noget, man gør? Er det svært at få en børnehaveplads? Findes der andre slags børnehaver end de gængse, måske "fribørnehaver" (ligesom der er "friskoler")?

Jeg vil helst undgå så mange skift så muligt, så hvis vi flytter, synes jeg, at hans næste pasning skal være i en børnehave, men så er der selvfølgelig en lang periode, inden han kan starte - af den grund er de der børneaktiviteter og legestuer så vigtige. En anden mulighed er selvfølgelig lige at vente et årstid, til han er det år ældre og kan starte i børnehave hurtigere (så blive legestuer mindre vigtige).

Jeg er også lidt splittet, fordi en flytning til DK både vil betyde, at jeg skal arbejde hver dag, og Eddie går glip af vores dejlige dagplejemors indflydelse. Far kommer så til at passe ham, hvilket jo er dejligt nok, men det er ligesom, at det faktisk går rigtig godt for Eddie med tingenes tilstand, som de er nu. Jeg tror faktisk, at han vil have bedre af at vente et år, fordi han så på det tidspunkt nok kan trænge til at være med flere børn (i en dansk børnehave), hver dag. Er der hold i det, rent udviklingsmæssigt, synes du (eller er det bare mig, der hygger sig for meget med ham???).

Jeg ved som sagt ikke om det hører ind under dit område, men jeg håber, at det er OK, at jeg spørger alligevel.

Tusind tak igen, Helen - og undskyld hvis mit brev roder lidt...

Kærlig hilsen

Sanne.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.

Pottetræning - 19 mdr.

Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce