Annonce

Annonce

Brev:

Småbørnsaktiviteter i Danmark?


31. maj 2010

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Småbørnsaktiviteter i Danmark?

Kære Helen.

Tak endnu engang for din hjælp i mit sidste brev. Det er så dejligt, at du både svarer på det man har spurgt om, men også giver lidt ekstra svar med på vejen. Du er rigtig god til at "læse" en hel situation.

Mit spørgsmål denne gang er lidt anderledes, og jeg ved ikke rigtig om det hører under dig, men nu spørger jeg så alligevel: Hvad findes der af legestuer og andre aktiviteter til småbørn i Danmark?

Vi er begyndt at gå i flytte-til-Danmark tanker, og her tænker jeg selvfølgelig meget på Eddie. Hvis vi flytter til denne sommer, så er han godt og vel halvandet år gammel (født 30. december 2008).

Herovre i England arbejder jeg 2 dage om ugen (hvor han så er i dagpleje - superduperduper skøn dagplejer). De resterende dage tager jeg ham med til børneaktiviteter hver dag i et par timer. Der er et væld af "toddler groups", som enten er arrangeret af "Children's Centres" eller af forældre i forsamlingshuse eller andet. Der er også "Soft Play" og småbørnssvømning i Sports Centre. Vi kan næsten vælge og vrage mellem det hele, så det er jo bare skønt for os begge. Jeg synes, det er så vigtigt, at han får mødt en masse andre børn, uden at han nødvendigvis skal passes ude hver dag.

Ved du, hvad der findes af sådan noget i Danmark?

Og hvordan er det nu med børnehaver? Starter børn når de er 2 eller 3 år? Kan man vælge at kun have dem gående på halvtid ...


Annonce

... eller er det ligesom ikke noget, man gør? Er det svært at få en børnehaveplads? Findes der andre slags børnehaver end de gængse, måske "fribørnehaver" (ligesom der er "friskoler")?

Jeg vil helst undgå så mange skift så muligt, så hvis vi flytter, synes jeg, at hans næste pasning skal være i en børnehave, men så er der selvfølgelig en lang periode, inden han kan starte - af den grund er de der børneaktiviteter og legestuer så vigtige. En anden mulighed er selvfølgelig lige at vente et årstid, til han er det år ældre og kan starte i børnehave hurtigere (så blive legestuer mindre vigtige).

Jeg er også lidt splittet, fordi en flytning til DK både vil betyde, at jeg skal arbejde hver dag, og Eddie går glip af vores dejlige dagplejemors indflydelse. Far kommer så til at passe ham, hvilket jo er dejligt nok, men det er ligesom, at det faktisk går rigtig godt for Eddie med tingenes tilstand, som de er nu. Jeg tror faktisk, at han vil have bedre af at vente et år, fordi han så på det tidspunkt nok kan trænge til at være med flere børn (i en dansk børnehave), hver dag. Er der hold i det, rent udviklingsmæssigt, synes du (eller er det bare mig, der hygger sig for meget med ham???).

Jeg ved som sagt ikke om det hører ind under dit område, men jeg håber, at det er OK, at jeg spørger alligevel.

Tusind tak igen, Helen - og undskyld hvis mit brev roder lidt...

Kærlig hilsen

Sanne.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Allerførst vil jeg gerne sige dig tusind tak for dine hurtige og uddybende svar, og fordi du tog mine bekymringer alvorligt. Det var lige, hvad jeg havde brug for.

Mor til Agnethe 5 måneder


Annonce