Svar: Renlighed og drillerier
Kære bekymrede mor
Jeg kan godt forstå at det går dig på, at din datter i en alder af kun 3½ år skal kaldes øgenavne og drilles fordi hun ikke er renlig. Det er simpelthen for meget og det er rigtig godt at børnehavens personale tager sig af problemet og det er også rigtig godt at du har taget kontakt til den pågældende piges forældre, for det hører ingen steder hjemme.
Det er meget fint at I har taget det afslappet med jeres datters renlighed. Hun skal endelig ikke presses. Det er normalt at et barn vil blive renlig med urinen først og så afføring bagefter.
Et tegn på at jeres datter er ved at være klar til at tisse på potte/toilet er at hendes ble er tør tre timer i træk. Med hensyn til afføring, så er tegnene at hun først laver i bleen (som nu). Herefter kommer hun og meddeler at hun har lavet i bleen, herefter meddeler hun at nu laver hun i bleen og tilsidst når hun at sige til inden.
Der ...
... er ikke noget unormalt i at hun endnu ikke er renlig i en alder af 3½ år. Før hen, hvor børn var renlige i en alder af 2 år, så var det forældrene der var parate. Det var trods alt mere besværligt med stofbleer der skulle koges og bleges og sætter man et barn på potte tilstrækkeligt hyppigt, så lykkes det jo tilsidst at barnet afleverer noget der, men det er bestemt ikke det samme som at barnet var parat.
Drillerierne overfor jeres datter skal stoppes. Hun er vel heller ikke den eneste i børnehaven der bruger ble? Tilsidst vil jeg lige sige at kommentarer fra børn jo nok ikke kan undgåes, men det skal ikke være på den måde og i det omfang, I oplever det. En enkelt kommentar fra et barn som 'du er ikke stor du er lille' kan f.eks. gå an og måske være med til at skærpe barnets interesse for hvad det vil sige at bruge ble; men det du beskriver hører ingen steder hjemme.
Fortsat held og lykke med hende.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:
30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.
Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...
9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.
Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...
Viden om børn:
Bøvse
Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.
Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.
Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.
Spædbørn...
Børnemad, færdiglavet
Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.
Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".
Du kan finde...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





