Annonce

Annonce

Svar: Savner fast rutine i hverdagen


30. maj 2010

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Christina

Tak for dit brev, dejligt at høre at I har fået en lille pige, stort tillykke med det :)

Det lyder for mig som om at jeres datter skal igang med lidt skemad, det er rigtig fint at du har forsøgt med lidt smagsprøver for at se om hun var klar - det lyder som om at hun er klar.

Det er meget fint med 5 flasker dagligt, måske kan hun godt have brug for en ekstra .... Ved siden af dette skal hun have skemad to gange dagligt - ikke store mængder mellem 1/2 og 3/4 dl. vil være helt fint, som hun nu viser lyst og behov for - og samtidig ikke så meget at maven går helt i stå. Hun skal have vand af kop til maden, så hun også får ekstra væske den vej.

Derudover skal du arbejde på at hun nu sover 3 lure dagligt, en formiddagslur, en middagslur og en lur sidst på dagen. Den sidste lur er en kort powernap, her sover hun måske kun ½ time og det er fint.

En plan for dagen ser sådan ud:

Tidlig morgen 06.30: Flaske

Formiddag 9-9.30: Flaske og puttes til formiddagslur

Frokost 11.30-12: Tilbydes lidt grød af ris, majs, hirse, boghvede, quinoa, - evt. med lidt frugtmos som topping, både for at variere smagen men også for at holde maven igang naturligt. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13 - tidspunktet varierer lidt efter hvor lang og hvor sen en formiddagslur hun tager

Eftermiddag 16.30: ...


Annonce

... Flaske

Sover dagens 3. lur som ofte er en powernap

Aften 18: Grøntsagsmos af milde grøntsager, det kan være f.eks. kartoffel, gulerod, blomkål, squash eller broccoli I begynder med. Igen vand af kop.

Flaske og puttes til natten ca kl. 20. igen varierer tidspunktet efter hvor sen og hvor lang en 3. lur hun har taget.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Sen aften/tidlig nat: Evt. Flaske

Som du kan se er der i denne plan plads til 6 flasker, det er ikke sikkert at jeres datter har behov for dette, hvis hun drikker 200ml i hver - modsat, så er hun jo fysisk en stor pige og kan godt have brug for meget væske, også nu hvor det er blevet varmere i vejret. Måske vil hun trives bedst med 5 flasker med 200ml, måske med 6 flasker, hvori der så kun er 180ml ... I må her forsøge jer frem.

Det er helt naturligt at du har oplevet hende som ekstra morsøgende og pylret i en periode, sådan bliver børn, når de udvikler sig rigtig meget fysisk og mentalt og lige nu har hun været igennem en fase, hvor hun begynder at skelne mere tydeligt imellem, hvorvidt hun er hjemme eller ude, i favn hos mor eller en fremmed osv. Og det er den forandring du har mærket :) Det er helt normalt.

Jeg håber at ovenstående plan giver dig lidt idé om, hvordan I kan få lidt mere faste rutiner ind i hverdagen og at planen og de indskrevne tidspunkter hjælper videre :)

Fortsat held og lykke og rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stamceller

Vores krop er bygget op af celler og Stamceller er oprindelige celler, hvorfra kroppens andre celler udvikler sig. Stamceller findes i det tidlige fosteranlæg, i navlestrengsblod hos nyfødte og i knoglemarven. Man kan sige at stamceller er en umoden celle, der i princippet kan udvikle sig til en hvilken som helst celle i kroppen.

Der forskes i at kunne udnytte stamceller fra fostre, da fosterstamceller kan være et vigtigt led i at helbrede mange forskellige sygdomme.

Læs mere i Babylex

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Alleførst: Tusind tak for dit sidste svar - det er virkelig guld værd med professionelt svar og en "second opinion" :)

Med venlig hilsen
Natasha, mor til pige 4 måneder


Annonce