Annonce

Annonce

Brev:

Madplan og mælk om natten


28. maj 2010

Alder:
6 mdr.

Madplan og mælk om natten

Kære Helen

Min datter er nu fyldt 6 måneder og jeg kunne godt tænke mig hvis du ville lave en madplan ud fra nedenstående dagsrytme:

07.00-07.30: Står op og pusler og hygger.

09.00-09.30: Ammes og lægges til lur.

11.00-12.00: Grød med en smule frugtmos som topping, vand af kop, ca. ½ time efter ammes hun.

14.30-15.00: Ammes og lægges til lur.

Når hun vågner ammes hun.

18.00-19.00: Grøntsagsmos og vand af kop.

Måske en lille lur på 20-30 min derefter, men det er absolut ikke hver dag.

Herefter ammes hun ca. 2 gange inden hun puttes kl. ca. 22.30. Planen om at putte hende kl. 19.30-20.00 er udelukket, hun er en selvskabsabe, så det går bare slet ikke:-)

Fra kl. 22.30 og 03.30 er hun vågen ca. 4 gange. Så lægges hun over i vores seng og så sover vi til 07.00-07.30. Hun ammes 2 gange (meget kort) og 1 gang kl. ca. 06.00 (liggende i sengen hvor jeg faktisk kan sove alligevel). Som du kan se er hun en rigtig natterøver og jeg håber det er noget der går over med tiden, specielt med tanke på når jeg starter på arbejde til september.

Jeg tror (og jeg ved godt det måske lyder lidt dovent) jeg bærer over med nætterne fordi hun er så ...


Annonce

... glad og dejlig om dagen, men selvfølgelig ville jeg ønske hun ville sove i stedet for alle de opvågninger, de er da hårde, det må jeg indrømme:-) Hun er en lille bandit om natten der har lyst på livet og suger ALTING til sig om dagen, intet overses:-)

Mine spørgsmål er så:

1. Jeg ved du anbefaler at børn på 6 måneder ikke skal ammes mere om natten, men har nogle børn på 6 måneder behov for mælk om natten? Hvis ikke, hvordan vænner jeg hende af med amningen om natten, skal jeg tage en "kold tyrker" og vugge og trøste hende indtil hun ikke mere vil have mælk eller?

2. Hvor mange gange om dagen (ud fra ovenstående dagsplan) og hvor meget (antal dl) fast føde skal hun have af gangen? det skal lige siges at det går super godt med skemaden:-))

3. Hvor store og hvor mange klumper må der være i mosen, hvis der overhovedet må være nogle?

4. Det generer ikke os, men er det ok hun først puttes kl. 22.30 eller skal børn på 6 måneder sove før (jeg kan ikke lige se hvordan jeg skal gøre det anderledes når hun ikke vil sove før, men hvis du har nogle forslag er de jo mere end velkomne)?

Tusinde tak Helen som altid, du er fantastisk.

Kærlig hilsen
Maibrit

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex

Peanuts og børn

Peanuts (jordnødder) - bør ikke gives til børn under 3 år. Det samme gælder andre hele nødder, vindruer, popcorn, rå gulerødder og lignende hårde fødevarer.

Børn under 3 år vil ofte have vært ved at tygge og bearbejde hårde fødevarer, og der er derfor en risiko for, at barnet fejlsynker - og det kan være meget farligt. I værste fald kan f.eks. en peanut sætte sig fast ved luftrøret og blokere luftvejene. Især peanuts og stykker af rå gulerod har vist sig at udgøre en stor risiko...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce