Annonce

Annonce

Svar: Vores datter vil ikke spise nok


26. maj 2010

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære T.

Tak for dit brev :)

Det er dybt frustrerende at have et barn som ikke spiser nok og især, når hun ikke tager nok på og skal kontrolvejes. Det ligger naturligvis et pres på jer forældre, for spise det skal hun jo for at trives og jeg kan godt forstå I synes det er svært.

Det er meget vigtigt at hun ikke presses og samtidig også vigtigt at hun nødes for naturligvis at finde ud af, at hun rent faktisk er sulten og måske derfor alligevel tager lidt fra. Men I skriver at hun ofte kun er vågen en time af gangen og I skriver også at hun ofte får flasken mere eller mindre halv sovende og jeg tænker umiddelbart, at det lyder lidt som om at I er kommet ind i en rytme, hvor hun slatspiser og slatsover lidt hele tiden og hvor flasken bruges til at lulle hende til ro og jeg synes faktisk at I nu skal begynde at ændre taktik.

Det er rigtigt at hun skal have sine 6 flasker i døgnet og det er super fint at I derudover også er begyndt med skemad, for at sikre hende lidt ekstra energi den vej. Sammen med sin skemad skal hun også have vand af kop og det er helt fint at hun spiser mellem 5-15 skefulde, mere behøver hun ikke - lidt har også ret og så har det at hun får skemad også stor betydning for hendes rytme.

For det er nemlig vigtigt at I nu begynder at lade hende være vågen i længere tid. I skal arbejde på en rytme, hvor hun sover 3 lure dagligt og hvor hun stadig som nu får mælk når hun puttes og fred med at hun spiser det meste halvt sovende, det betyder mindre lige nu. Men hendes vågentid skal være længerevarende og hun skal aktiveres rigtig meget, når hun er vågen. Hun skal ikke længere ses som et spædbarn der skal skærmes, men i stedet som en aktiv lille pige, der skal stimuleres både fysisk og mentalt.

Det er vigtigt at hun bruger sig selv motorisk, triller, cykle med hendes ben, lade hende stå på jeres lår, vugge hende, hoppe med hende, kilde hende så hun klukler osv. lige som hun skal pludres med, synges for, syng sange med fagter som hun kan følge og ...


Annonce

... fascineres af osv. Det er vigtigt at vågen tid er aktiv tid, både for at give hende en fornemmelse for hvad det vil sige at være aktiv og træt og have brug for at sove, men også for at give hende en fornemmelse for, hvad det vil sige at være sulten eller mæt. For lig enu lyder det ikke som om at hun helt har den fornemmelse og det er I nødt til at hjælpe hende med, netop ved at have en nogenlunde fast dagsplan.

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 06: Flaske og sover videre

Formiddag 9.30: Flaske og puttes til formiddagslur

Frokost 12: Grød af ris, majs, hirse, boghvede eller quinoa, evt. med lidt frugtmos som topping, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur kl. ca 13

Eftermiddag 16-16.30: Flaske


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Sover dagens 3 lur, som ofte er en kort lur

Aften 18-18.30: Tilbydes igen lidt grød eller I kan forsøge med lidt gulerodsmos evt. med lidt kartoffel, vand af kop.

Flaske og puttes til natten kl. ca 20

Sen aften 24: Flaske

Sover måske uden mælk om natten eller har måske brug for en flaske kl. 03 og det er også helt fint og alderssvarende helt normalt :)

Nogle børn er så meget på, at de har svært ved at koncentrere sig om flasken, når de skal spise og her hjælper det at lade dem spise i barnevognen eller i sengen. Liften skal hun ud af nu - hun er for stor/gammel til at ligge i liften - netop igen, det er vigtigt at hun nu begynder at bruge sig selv motorisk, triller omkring osv. og det er der ikke plads til i liften ... så den skal I sandsynligvis stille og roligt væk fra og i stedet skal hun lære at sove på lidt større plads :)

Så mere fokus på vågentid som aktiv tid og ikke lulle hende i søvn efter kun 1 times vågenhed. Hun må meget gerne være vågen i længere tid og det er vigtigt at hun nu får lov til det og at I gør en indsats for at give hende mælk hver 3-4 time og så lidt skemad ind imellem - planen for dagen skulle gerne vise jer hvordan og lidt faste tider at holde sig til:)

Rigtig meget held og lykke fortsat :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselshotel

Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.

Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.

På et...

Læs mere i Babylex

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Jeg havde i en periode lidt problemer med at amme og var egentlig ved at smide håndklædet i ringen, men Helen sagde de rigtig ting som gjorde at jeg fortsatte og det er jeg rigtig glad for i dag ...

Camilla Martin


Annonce