Svar: Energiforbrug ved amning
Kære Birgitte
Hvor meget du præcist forbrænder når du ammer er svært at sætte tal på, hos nogle går det jo helt af sig selv og de taber sig stille og roligt og vil inden for det første ½ år nå deres normalt vægt ude større problemer eller særlig indsats. Hos andre skal der mere til.
Der er ikke umiddelbart belæg for at amning har væsentlig betydning for mors vægttab efter fødslen, hvilket kan skyldes at man som ammende kvinde ofte føler sig mere sulten og derfor også spiser lidt ekstra ... Samtidig med at man jo også har de vigtige ammedepoter og derfor ofte er naturligt bredere om hoften end man har været før ... De mælkefyldte bryster vejer jo også lidt, så der skal også ofte lægges 1 kg ekstra til ...
... 'normalvægten' her.
I følge de nordiske næringsstof anbefalinger NNR vil produktion af 800ml modermælk dagligt betyde et dagligt energiforbrug på ca 2,6 MJ for moderen.
Det frarådes, at du som nybagt mor går på slankekure eller strenge diæter, da et for pludseligt stort vægttab kan påvirke både mælkens mængde og kvalitet. De første måneder vil man normalt tabe sig lidt. De første kilo som følge af at barnet er kommet ud, men ammedepoterne på hofterne forsvinder ofte også stille og roligt.
Nogle gange vil det være nødvendigt at gøre en mere aktiv indsats for at tabe sig og så længe man søger for at have en moderat vægttab er det okay - det vil 1-2 kg om måneden.
Jeg håber dette er svar nok på dine spørgsmål :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
Viden om børn:
Slik
Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.
Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.
Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.
Ifølge...
Suttekæde
En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.
Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.
Det anbefales at:
- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






