Annonce

Annonce

Brev:

Sovevaner - 3 år


25. maj 2010

Kategori:
Alder:
3 år

Sovevaner - 3 år

Kære Helen

Min mand og jeg har meget svært ved at få vores datter på 3 år til at sove om aftenen.

Vi har forsøgt med mange forskellige metoder fra "Godnat og sov godt", "Sov igennem uden gråd" til egne improvisationer.
Vi har faste putteritualer hver aften, og vores hverdag er generelt meget rolig og uden stress. Vores datter har masser af tid sammen med både far og mor.

Når vi har læst og sunget for hende om aftenen, siger vi godnat og går fra hende, og så starter skrigeriet. Hun græder dybt ulykkeligt, som et barn på den alder nu kan gøre.
Vi går ind til hende engang i mellem, lægger hende i sengen under dynen og siger: "Der skal være ro nu, godnat".
Det ...


Annonce

... er forskelligt, hvor lang tid skrigeriet varer. Men derefter begynder hun enten at lege eller at snakke med sig selv for at holde sig vågen.

Og dette selvom pigebarnet virkelig ER træt; hun gnider sig i øjnene og gaber, når vi er inde ved hende.

Vi undrer os meget over, hvorfor det er så svært for hende at falde til ro om aftenen.

Hun er stadig i dagpleje som den ældste, da vi ikke kan få plads til hende i børnehave, og vi har overvejet, om hun ikke bliver tilstrækkeligt stimuleret mentalt, og derfor "arbejder" videre om aftenen efter putning.

Jeg håber, du kan komme med et godt råd og eventuelt et bud på årsagen til hendes opførsel.

Kærlig hilsen
Birgitte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.

Fridage fra institution

Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Trodsalderen - 3 år, 6 mdr.

Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Tv om eftermiddagen

Kære Helen Min datter er en smule sensitiv og bliver let overvældet og træt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. august 2025 | Renlighed | 3 år, 5 mdr.

Hr. Pølle i potten :)

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående pottetræning og afføring....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Natamning

Mælkeproduktionen sker også om natten, og i den første tid efter fødslen er det en rigtig god idé at amme om natten. Faktisk er natamning med til at holde din mælkeproduktion igang, fordi du om natten producerer mere af det mælkestimulerende hormon.

De fleste børn vil i de første måneder have behov for amning om natten, og det er først efter 6 mdr.s alderen, at de fleste børn ernæringsmæssigt ikke længere behøver mælk midt nat. I 6 mdr.s alderen vil barnet kunne spise skemad om...

Læs mere i Babylex

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.

Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger


Annonce