Brev:
Fra 2 til 1 lur - 10 mdr.
Kære Helen
Mine piger på nu godt 10,5 måned har førhen sovet 2 lurer, kl. 9.15-11/11.30 og igen fra ca. 14.30-15.30.
Min ene datter vil nu ikke sove formiddagslur, hun hyler og protesterer, og når jeg tager hende op er hun lysvågen, så de sidste par dage er hun kommet ud og sove kl. ca 12, efter frokost. her troede jeg jo så, at hun ville sove et par timer, men damen vågner allerede kl. 13.15 og er umulig at få til at sove videre- men så er hun til gengæld megasur og træt, når kl. er 17.
Min anden datter fortsætter de 2 lurer, men hun er også ...
... meget mere fysisk aktiv og kravler rundt, mens den anden bare sidder og leger prinsesse.
Jeg har prøvet at lægge hende lidt senere, men det vil hun ikke - tror du bare, det er en overgang til hun er kommet ind i en ny rytme, eller skal/kan jeg gøre noget?
De starter i vuggestue om en uge, og eftersom de plejer at sove samtidig og i den samme vogn, tænker jeg det bliver lidt bøvlet (de syntes, i vuggestuen, det var bedst, jeg tog deres egen vogn med i starten).... hvad synes du, kan du give mig et råd:-)
Mange solskinshilsener fra
Tvillingemoren
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
Viden om børn:
Sove inde
Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.
Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.
Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.