Annonce

Annonce

Brev:

Forsinket udvikling?


18. maj 2010

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Forsinket udvikling?

Hej Helen!

Jeg er førstegangsmor og har et par spørgsmål ang. min 11 uger gamle søn.

Jeg er bekymret for om han udvikler sig normalt, da han virker passiv. Vil helst bare ligge og kigge sig omkring. Han bruger kun armene og benene lidt. Det eneste sted hvor han basker og spjætter med arme og ben er på puslebordet, som han elsker, men der kan vi jo ikke opholde os hele tiden.
Han har heller ikke opdaget sine hænder endnu og putter dem kun sjældent i munden.

Herudover er han ikke rigtig begyndt at pludre endnu. Siger kun enkelte grynt og laver i stedet hyperventilationslyde, når han bliver ivrig.
Han er dog meget glad for sut og vil helst have den hele tiden, ellers bliver han klynkende og urolig. Kan det være årsagen til at han ikke pludrer mere?

Han giver ellers god kontakt og smiler bevidst. Jeg har dog den sidste uge haft sværere ved at fastholde hans blik, men det har min mand ikke oplevet, og jeg har taget det som udtryk for at han er blevet mere nysgerrig og vil kigge på omgivelserne.

Han har helt fra fødslen gerne ville sidde på en arm i alle vågne timer, og også helst falde i søvn her.
Han sover rimeligt godt om natten, ca. 7 timer kun afbrudt af en amning ved 04-tiden. Hele formiddagen er han ligeledes meget sovende og kan kun holde sig vågen i 45-60 min. Derimod er han vågen næsten uafbrudt fra midt på ...


Annonce

... eftermiddagen til midnat, hvor han bliver klynkende og overtræt, men ikke kan finde ro uanset, hvad vi gør.

Jeg forsøger at stimulerer ham så meget som muligt. Vi synger og danser, vugger ham og har brugt alle øvelserne i "Leg med din baby" fra Politiken, men han er kun interesseret i 3-5 minutter, hvorefter han bliver grædende og vil ligge på arm og have en sut.

Jeg er bange for om, vi pacer ham for meget, men også bange for at han ikke udvikler sig normalt! Hvad er det rette niveau for stimulation i denne alderklasse?

Det er vist også vigtigt at nævne at min graviditet var kompliceret af påvist fortykket nakkefold ved fosteret i uge 13, men efterfølgende normal kromosomundersøgelse ved moderkagebiopsi samt normal misdannelsesscanning. Hele forløbet gav dog mange bekymringer om vi fik et normalt barn.

Min søn blev født i uge 37+3 og blev efter fødslen indlagt et døgn med besværet vejrtrækning og lavt blodsukker. Han blev der tjekket af en børnelæge og siden hos egen læge 6 uger gammel og her fundet normal.

Min egen sundhedspejerske mener han er en langsom starter, da han er født lidt for tidligt. Men kan de få uger virkelig betyde så meget?

Er det bare mig der har for store forventninger og er utålmodig?

Jeg håber ikke mit brev er for uoverskueligt. På forhånd tak for hjælpen.

Med venlig hilsen

Den bekymrede mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex

Diarré

Det er normalt at et barn der kun får brystmælk at have tynd afføring. Men hvis barnet ikke bliver ammet mere og pludselig får vandtynd afføring, skal du være opmærksom.

Diarré kan være tegn på infektion forskellige steder i kroppen og det kan derfor være en god idé at måle barnets temperatur. Du skal være opmærksom på at barnet skal have ekstra væske og hvis diarréen ikke forsvinder hurtigt igen skal du søge læge. Hvis barnet virker sløvt eller der er blod eller slim i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce