Annonce

Annonce

Brev:

Slut med sut - 2 år, 8 mdr.


16. maj 2010

Kategori:
Alder:
2 år, 8 mdr.

Slut med sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen

Jeg har lige et spørgsmål vedr. det med at slutte brugen af sut.

I tirsdags fortalte Daniels dagplejer mig, at en af pigerne hos hende var holdt op med at bruge sut. (Hun led af et såkaldt suttebid og forældrene venter sig igen - denne gang tvillinger og de ville gøre det inden denne omvæltning kom.)

Vi stod og snakkede om, at Daniel nok også skulle til at af med sin og det ville jo være oplagt at gøre det, så de er to der gennemgår denne forandring sammen.

Det skal lige siges, at Daniel kun har brugt sin sut, når han skal sove. Sådan har det været siden han var et år, da vi ikke ville have det gik ud over hans sprogudvikling med sådan en fætter i munden.

Derfor har det heller ikke været noget vi, som forældre, havde overvejet at gøre nu, da han ikke døjer med suttebid eller er hæmmet af den mht. sit sprog.

Nå men det var lige forhistorien - onsdag morgen sagde knægten selv, at han i hvert fald IKKE skulle have sut med i dagpleje og det respekterede vi selvfølgelig.

Det var gået super fint hos dagplejen og da han kom hjem, spurgte vi ham så, om vi skulle give hans sutter til vores overboers lille dreng - den var han med på.

Så vi var hurtige til at få en aftale i stand med overboen om vi kom op med en pose sutter, når vi havde endevendt lejligheden på jagt efter alle sutterne.

Det var den rene skattejagt for Daniel og han gik vældigt op i det - efter en halv times intens jagt bar Daniel selv posen med sutter "hele vejen op på 1. sal" og overrakte ærbødigt lille Lukas sin skat.

En æra var forbi og det fejrede han med at gå direkte hen og lege med alt Lukas' legetøj. Os fire forældre stod og talte lidt om dit og hint inden vi sagde farvel og gik ned til os selv igen

Vi tog billeder af hele seancen, så vi kunne gennemgå det og fortælle/vise Daniel hvor hans sutter var, hvis han gik i selvsving under det nye putte ritual.

Til stor overraskelse udeblev reaktionen på nul sutter, han lagde sig pænt i sengen med sin ...


Annonce

... sovegiraf, bad end ikke om sutterne eller spurgte til dem - men lagde sig pænt til at sove og snork boblede efter 10 minutter.

Nu er vi kommet til søndag og de par gange han har spurgt til sutterne, har vi vist ham billederne og fortalt ham / talt med ham om, at dem har Lukas jo fået og det har han accepteret - så ingen ko på isen der.

Mit spørgsmål til dig lyder dog alligevel på, om det har været for tidligt, at vi har taget dem fra ham.

Jeg har nemlig lagt mærke til at hans suttebehov ikke rigtig har ændret sig - nu stopper han bare hele hånden ned i gabet indtil han er ved at kaste op.

Jeg har prøvet at vise ham, at han kan ligge og nuldre giraffen - men han stopper bare halen eller et af ørerne ind i munden og sutter på dem, som var det en sut.

Han har sågar brugt tudkoppens låg som erstatning i en meget snæver vending - pga. af disse ting undre jeg mig, om vi har været for hurtig på aftrækkeren, hvad tror du?

Min frygt er, at han begynder at sutte på tommelfinger, for den kan man jo aldeles ikke tage fra ham.

Jeg suttede selv på tommeltot, som barn, og skulle gå med togskinne bøjle i 4 år for at få rettet skaderne heraf.

Men han siger ikke rigtig noget til ikke at have sutten mere - han er derimod ret stolt af sig selv og det er vi bestemt også. Det er jo som taget ud fra et eventyr så nemt, som vi er kommet over det - alligevel kan jeg ikke lade være med at spekulere.

Er det bare mig, som lægger for meget i de "nye vaner" (nu er det jo kun 5 dage siden) og kan det bare være mig som "sørger" over, at han ikke er min lille tumling mere eller har jeg grund til at overveje om det var for tidligt - hvad synes du?

Farmand har kun en mening og det er, at nu er det gået så godt - hvorfor så give os selv hovedpine med et evt. oprør senere.

Jeg kan godt forstå ham - men samtidig frygter jeg også tommelfingeren så at sige.

Hjælp mig med et par vise ord kære Helen, det er du nu en gang så god til.

Med venlig hilsen
Charlotte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Calcium

Calcium findes hovedsagligt i mælkeprodukter, herunder modermælk og modermælkserstatninger.

Calcium er vigtigt til opbygning af skelettet og er derfor af stor betydning for børn, der naturligt skal vokse meget. Hvis barnet ikke får calcium nok, vil der frigøres calcium fra skelettet for at opretholde koncentrationen af calcium i blodet.

Børn der ammes eller får flaske får dækket deres behov for calcium derigennem og det anbefales at børn får modermælk eller...

Læs mere i Babylex

Vaner og børn

Alle familier har deres egne vaner og rutiner. Det, at tingene gøres på en bestemt måde, giver tryghed for barnet. Et lille barn vil altid have det bedst, når noget er genkendeligt.

Hvis det lille barn skal passes, er det derfor en rigtig god idé, at den der passer barnet, forsøger at efterligne de rutiner og vaner, som barnet kender.

Børn elsker gentagelser og elsker derfor også lege som borte-tit og klappe-kage. De større børn føler stor glæde ved at se den samme...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce