Annonce

Annonce

Svar: Mad- og søvnrutiner hos prinsesse


4. maj 2010

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Irene

Velkommen tilbage til Danmark - kolde Danmark ... Skønt at du kan se det dejlige ved det danske forår, med den varme I kommer fra :)

Det vil være relevant at Liva nu får 3 flasker/amninger dagligt og de vil ofte ligge aften, sen aften og tidlig morgen - og altså være helt væk fra dagen, eller vil ligge aften, sen aften og inden middagslur. Det er en god idé at give flaskerne på disse tidspunkter, fordi det giver plads til mere rigtig mad i maven.

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 05.30-6: Ammes og sover videre i mors seng

Morgen 7.30-8: Øllebrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden og frugtmos, vand af kop.

Puttes til formiddagslur uden flaske

Frokost 12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg som makrel, sildepostej, rognguf, tun. Suppleres også gerne med grøntsagsmos med kød eller fisk, det kan være hjemmelavet, rester fra aftensmaden eller mos fra glas. Hun skal altså have både brødhapsere og grøntsagsmos til frokost, vand af kop.

Evt. flaske og puttes til middagslur ca. 13.30

Eftermiddag 16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, en lille portion tykmælk med frugtmos, revne æbler, banan, lidt rugbrødsdrys eller hvad du nu synes. Vand af kop.

Aften 18-18.30: Familiemad, risretter, pastaretter, kød og fiskeretter. Det kan være retter som boller i karry, pasta med kødsovs, lasagne, laks, fiskefrikadeller, almindelige frikadeller, rødspættefilet osv. Retter med mild fisk, hakket kød og sovs af en eller anden slags er altid godt. Der gives både lidt mad i stykker og mos. Maden tager udgangspunkt i jeres mad og den ...


Annonce

... skal smage af noget :) Vand af kop.

Suppleres evt. med en godnatgrød som havregrød inden sengetid, hvis hun ikke har spist så meget til aften. Den indgår som en del af putteritualet.

Flaske og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23-24: Flaske som spises mere eller mindre i søvne, drømmemåltid kan man kalde det :)

Sover herefter uden at få mælk til næste morgen tidlig.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Når hun vågner kl. 03 må du hjælpe hende med stillingsskift beroligende hænder osv. - Mælk behøver hun ikke, hvis hun har fået mad og mælk som planen her foreskriver :)

Kl 05 kan det være et reelt behov, det afhænger af hvorvidt hun får 2 eller 3 flasker i løbet af dagen ... Hvis du gerne vil helt væk fra amningen tidlig morgen, så kan du prøve at lirke brystet væk fra hende, så hun lærer at sove uden. Altså amme, men lirke brystet væk og sætte noget andet i stedet, så hun får mindre og mindre mælk og til sidst helt kan undvære. Så kan hun nøjes med at komme over til dig og tilsidst kan hun blive liggende i sin seng og behøver ikke komme over i din favn.

Ar undvære mor kan hun ikke foreberedes på - desværre, man kan ikke hærde hende ved at lade hende blive passet ekstra af andre eller lignende. Det bedste du kan gøre er at give hende ekstra meget nærhed, omsorg og fysisk kontakt. Forestil dig at hun har et 'mor-depot' der skal fyldes op og jo mere det er fyldt, jo mere er der at tære af, når du ikke er der.

Og så er det naturligvis vigtigt at den der passer så vidt muligt følger den dagligdag lillepigen er vant til og at der er så meget genkendelighed som muligt, genkendelighed er tryghed for børn :)

Rigtig meget held og lykke med det hele, rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex

Sygt barn

Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.

Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.

Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce