Annonce

Annonce

Brev:

Skære ned på amning


1. maj 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Skære ned på amning

Kære Helen.

Tusind tak for dine meget brugbare svar på tidl. spørgsmål.

Du skrev til mig at min datter i 7mdr. alderen vil kunne nøjes med 4 amninger i døgnet. I morgen (2.maj) bliver hun 7 mdr. og jeg ammer stadig 5-6 gange i døgnet. Det bekymrer mig nu ikke, da hun indtager mere og mere skemad og nok skal mættes af det og så blive puttet uden amning. Men jeg må lige høre, om jeg stadig skal tilbyde hende et måltid inden hun puttes og hun så selv vil afvise det hvis hun er mæt nok til at kunne sove uden. Eller skal jeg simpelthen prøve at ligge hende til at sove uden?

Nogle gange er der lidt brok lige inden hun overgiver sig til søvn, og jeg er bange for at jeg vil vakle hvis ...


Annonce

... ik jeg har givet hende mad forinden. Jeg er nemlig "immun" overfor hendes brok hvis jeg ved hun er mæt, har ren ble, har den rette temperatur og jeg kan se hun er træt.

Så hvordan skærer man ned på amningerne? Jeg er lidt af den overbevisning at sådan noget bør ske "naturligt". At hun selv regulerer hvor meget og hvor ofte, men på den anden side tænker jeg at hun nok også vil takke ja til at blive ammet blot fordi det vel er meget rart, og ikke fordi hun er sulten.

Jeg synes stadig at hun indtager en del mælk hver gang jeg ammer hende, så det er ikke fordi jeg på den måde kan se hvilken amning der er overflødig. Men det kommer måske?

Ser frem til at høre fra dig.

Kærligst M

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vælling

Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.

Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...

Læs mere i Babylex

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce