Brev:
Skære ned på amning

Kære Helen.
Tusind tak for dine meget brugbare svar på tidl. spørgsmål.
Du skrev til mig at min datter i 7mdr. alderen vil kunne nøjes med 4 amninger i døgnet. I morgen (2.maj) bliver hun 7 mdr. og jeg ammer stadig 5-6 gange i døgnet. Det bekymrer mig nu ikke, da hun indtager mere og mere skemad og nok skal mættes af det og så blive puttet uden amning. Men jeg må lige høre, om jeg stadig skal tilbyde hende et måltid inden hun puttes og hun så selv vil afvise det hvis hun er mæt nok til at kunne sove uden. Eller skal jeg simpelthen prøve at ligge hende til at sove uden?
Nogle gange er der lidt brok lige inden hun overgiver sig til søvn, og jeg er bange for at jeg vil vakle hvis ...
... ik jeg har givet hende mad forinden. Jeg er nemlig "immun" overfor hendes brok hvis jeg ved hun er mæt, har ren ble, har den rette temperatur og jeg kan se hun er træt.
Så hvordan skærer man ned på amningerne? Jeg er lidt af den overbevisning at sådan noget bør ske "naturligt". At hun selv regulerer hvor meget og hvor ofte, men på den anden side tænker jeg at hun nok også vil takke ja til at blive ammet blot fordi det vel er meget rart, og ikke fordi hun er sulten.
Jeg synes stadig at hun indtager en del mælk hver gang jeg ammer hende, så det er ikke fordi jeg på den måde kan se hvilken amning der er overflødig. Men det kommer måske?
Ser frem til at høre fra dig.
Kærligst M
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Søvn
Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.
Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







