Svar: Løbecykel og tobensafsæt
Hej med dig
En løbecykel er en rigtig god idé, hvis man kunne have fået det da mine piger var små, så havde jeg købt sådan en :)
I Danmark lærer børn ret hurtigt at cykle, vi er en 'cykel-nation' og de fleste børn vil kunne lege cykel-egenskaberne ind fra de er 2-3 år gamle. Så en løbe cykel, når han fylder to, lyder som en god idé :)
At bruge pedaler vil de fleste børn lærer, når de er blevet 3 år og begynder at sidde på en 3-hjulet cykel, det er lidt lettere her, fordi pedalerne sidder på forhjulet og samtidig har cyklen god balance, barnet kan altså lære at bruge pedalerne uden at kunne holde balancen også ...
Men igen - børn er meget forskellige og selvom mange børn vil kunne bruge pedaler i 3-4 ...
... års alderen så kræver det også stor balance at kunne cykle rigtigt og også lære at køre på en rigtig cykel, som vi voksne kører på. Derfor vil nogle børn ikke kunne lære dette før de er 6-7 år og starter i skole ...:)
De fleste vil i 2 års alderen kunne hoppe, men kan det bedst, hvis de holder mor og far i hænderne. I 2 års alderen vil han også mestre at stå kortvarigt på et ben.
Med den alder din dreng har nu, vil man forvente at han kan gå op af trapper selv, men måske stadig har brug for lidt hjælp til at gå ned. Han vil begynde at sparke lidt til en bold, men det er stadig svært og det vil ofte ikke lykkes at stå på et ben og sparke uden at falde.
Det lyder som om at jeres dreng er rigtig godt på vej :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
Viden om børn:
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)
Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!






