Brev:
Sove i barnevogn - 11 mdr.

Hej Helen
Tak for dit gode svar ang dagplejemor.
Vi har nu fået problemer med at få William til at sove i barnevognen. Det gik ellers rigtig fint indtil han fik flyverdragten af her i foråret. Så er han begyndt at sparke det hele af, fordi han har fundet ud af han kan:-)
Det går dog lidt bedre med sparkeriet, men nu er han istedet begyndt at sætte sig op hele tiden, vil slet ikke lægge sig til at sove.
Vi bruger mindst en halv time på at få ham til at falde til ro, hvor vi bliver ved at lægge ham ned og vugger ham i søvn. Det ender med han er så træt at han græder, men alligevel kæmper han til det sidste for at komme op at sidde. Har du et godt råd?
Problemet er jo ...
... også, at dagplejemoderen ikke har mulighed for at gøre som os. Så ender det med hun må tage ham med ind igen uden formiddagslur og så er jeg bekymret for om han får for lidt søvn.
Det skal siges, at W endnu ikke vågner samme tid hver dag og dermed også bliver lagt ud på forskellige tidspunkter. Kan det være det, der er problemet ?? Mon det hjælper når jeg starter job og han kommer op samme tid hver dag og dermed også lægges ud samme tid hver dag ?
Vi plejer altid at lægge W ud ca 3 timer efter han er kommet op, dette virkede indtil dragten kom af, ja vi kunne nærmest stille kl efter ham !! Skal vi prøve at køre ham mere træt inden vi putter ham ?
Venlig hilsen
Williams mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Kejsersnit (Sectio Caesarea)
Kejsersnit er for nogle kvinder den bedste og eneste måde at føde barn på og det kan foregå akut eller planlagt. De fleste kejsernit foretages efter råd fra læge, men nogle kvinder ønsker også at få foretaget kejsersnit, selvom der ikke er lægelige grunde til det.
Når du føder ved kejsersnit, vil du enten blive fuldt bedøvet eller blive bedøvet med en nål i ryggen og du vil derudover få lagt et kateter op i din blære. Din mave bliver desinficeret og dækket med et sterilt klæde....
Omsorgsdage
Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.
Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.
Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor




