Annonce

Annonce

Brev:

Hjælp til mad og søvn - dreng i udvikling


17. april 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Hjælp til mad og søvn - dreng i udvikling

Kære Helen

Fantastisk hjemmeside, fantastiske bøger og fantastiske meninger!

Har brug for dit råd i forbindelse med vores 7 mdr. søn Elias.
Han var inde i en fin periode (og det er han stadig ind i mellem), hvor han sover kl. 19-20 og kun vågner kl. 1 om natten og får 200 ml flaske, hvorefter han sover til kl. 6 eller 6.30. Men nu vågner han flere gange (23 og 04), er svær at putte og falder først i søvn kl. 21. Han vågner og vil om kl. 5, men synes det er for tidligt, så kæmper et stykke tid for at få ham til at sove igen, han ser jo stadig træt ud! Ofte er han nødt til at få 200 ml flaske både kl. 20, 23-23.30 og kl. 5.

Problemet er at jeg synes alt det mælk om natten har påvirket hans appetit om dagen, men mindre mælk om natten holder ham vågen og han er umulig at få til at sove igen.. Han har været så god til at spise i løbet af dagen!

Prøver lige at lave en oversigt over vores dag:

6.00 op

7.00 Havregrød

8-8.30 Sove (sover her ofte 2-2,5 timer)

10-10.30 Frugtmos

11.30-12 Frokost (han elsker opblødt brød så det får han lidt af med diverse pålæg, han får ellers øllebrød og grønsagsmos)

13-13.30 Puttes (evt. med flaske på ca. 90 ml, sover nogle gange 1 timer andre gange 2)

14.30 Grød eller yoghurt med frugt

16 Evt. kort lur på halv time, hvis den anden lur blev kort, hvis han vågner kl. 15 kan han godt holde sig kørende til kl. 19

17.30-18 Aftensmad (får nogle gange det vi får, ellers kartofler, grønsager og kød)

19-19.30 Får flaske, læser ...


Annonce

... bog og puttes (er blevet mere besværligt og han har sværere ved at falde til ro)

23-23.30 200 ml modermælkserstatning

04-05 200 ml modermælkserstatning

Det var så vores plan! Jeg synes han drikker meget mælk om natten og er som sagt bange for at det går udover dagens appetit. Han spiste før ca. 1,5 dl til hovedmåltiderne, evt. plus/minus lidt. Nu spiser han noget mindre!

Han begyndte at kravle for 2 uger siden og kommer nu vidt omkring. Han kan komme rundt i hele lejligheden og er meget nysgerrig. Han nyder at han kan kravle, men tror det gør ham urolig når han skal sove og det kan jeg sagtens forstå. Men vil så gerne hjælpe ham ind i søvnen da han ser så træt ud og vi er jo også ved at falde om af træthed!

Han er en stor dreng på 10 kg, evt. 10,5, betyder det han har et større behov for næring? Han bruger vel også meget energi på at kravle hele tiden? Han sidder ALDRIG stille, heller ikke når han sidder hos os! Der skal se noget hele tiden.

Han er en fantastiske dreng, men er i syv sind omkring mad og søvn! Håber du kan hjælpe?

Et lille sidespørgsmål vedr. autostole. Vi vil købe en bagudvendt stol til ham da han snart vokser ud af den anden og er for lille til at sidde fremadvendt. Mit spørgsmål er om du ud fra dit kendskab til 1000-vis af babyer kan sige noget om hvordan væksten sandsynligvis er det næste år, bliver han ved med at være en stor dreng, eller er det meget forskelligt? For så vokser han vist hurtigt ud af en stol fra 9-18 kg!

Med venlig hilsen
Lene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex

Barselshvile

Førhen i tiden var kvinder som lige havde født indlagt på sygehuset i flere dagen inden de kom hjem. I dag kommer man hjem så snart man har lyst og føler sig parat til det og det sker også at man kommer hjem før man som mor egentlig føler sig helt parat ... Det er mere og mere almindeligt at gå hjem allerede få timer efter fødslen.

Når man går tidligt hjem, så vil det være rigtig godt at den nybagte far har mulighed for at tage nogle dage fri, så den lille nye familie kan lære...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce