Svar: Ny erstatning?
Kære Camilla
Tillykke med den lille dreng :)
Du bør ikke give din dreng Beauvais modermælkserstatning. Det er en ganske udmærket erstatning, men den anbefales ikke til børn som er allergidisponeret. Hvis han ikke trives med Nutramigen, så kan du prøve med Profylac i stedet - det er en specielerstatning der købes på apoteket ligesom Nutramigen.
Nu ved jeg ikke hvor meget almindelig modermælkserstatning du har givet din dreng ... Det kan nemlig godt have noget at sige, i forhold til hvor meget en evt. allergiforbyggende erstatning kan have effekt. Ligeså snart barnet får almindelig erstatning så går der en masse ting igang i kroppen og der er således ikke længere nogen garanti for at Nutramigen eller Profylac vil virke. Modsat, er holdningen meget, at det er bedre at gå med livrem og seler og derfor bør man give Nutramigen og Profylac til børn der er allergidisponeret ...
Om allergi og spædbørn så skriver Sundhedsstyrelsen:
"Spædbørn, hvis forældre og/eller ældre søskende har/har haft sikker allergisk sygdom (astma, høfeber, børneeksem, fødevareallergi) evt. kombineret med forhøjet
navlesnors IgE, har en øget risiko for at udvikle allergisk sygdom.
Flere undersøgelser har vist, at man hos børn med særlig risiko for ...
... allergiudvikling kan nedsætte, men ikke fjerne, risikoen for udvikling af fødevareallergi, hvis børnene ernæres udelukkende med modermælk og/eller højt hydrolyserede modermælkserstatninger i de første 4 levemåneder. Dette gælder specielt komælksallergi, og børneeksem i de første 5-7 leveår.
Det synes især vigtigt at undgå tilskud af almindelig modermælkserstatning i de første levedage. Der er også en effekt af partielt hydrolyseret modermælkserstatningsprodukt (Nan HA), men den er mindre end effekten af højt hydrolyserede produkter (som fx Profylac og Nutramigen)."
Citat Sundhedsstyrelsen, Anbefalinger for spædbarnets ernæring 2005.
Jeres dreng er disponeret for allergi, fordi hans far har behandlingskrævende astma og allergi overfor forskellige ting. Det anbefales derfor at han får enten Nutramigen eller Profylac, når amning ikke er muligt. Hvis du vælger at give ham almindelig modermælkserstatning, så kan det anbefales at du giver ham NAN HA, da det har en delvis forebyggelse af allergi, men ikke som Nutramigen eller Profylac.
Jeg skal se din dreng for at kunne se om det er en reaktion på modermælkserstatningen eller hormonknopper han har - det kan være begge dele ... :)
Jeg håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke med ham.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
Viden om børn:
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











