Annonce

Annonce

Brev:

Præmatur - Spiser meget lidt


5. april 2010

Alder:
1 mdr.

Præmatur - Spiser meget lidt

Kære Helen,

Vi fik en dejlig lille dreng på 2800 gr. d. 6. marts (havde ellers termin d. 6. april, men fødte pretermt pga. for tidlig vandafgang efter at have ligget på hospitalet i over 5 uger).

Vores lille søn (som er vores andet barn - storebror er 4,5) havde en lidt vanskelig start og fik vejrtrækningshjælp gennem hhv. respirator i et lille døgns tid samt C-Papp i to dage, da hans kredsløb umiddelbart havde vanskeligt ved at omstille sig livet uden for livmoderen. Han fik det hurtigt meget bedre men fik fra starten sin føde gennem en sonde.

Pga. langvarigt sengeleje for mit eget vedkommende, akut kejsersnit, infektionbehandling samt min søns sondemadning m.m., havde jeg vanskeligt ved at starte med amningen, men begyndte dog på 2. dagen at malke ud. I starten ganske lidt men siden lidt mere. Det blev dog aldrig til store mængder dvs. aldrig over 50 ml. pr. udmalkning (hver 3. time).

Hospitalets og vores plan var, at min søn skulle lægges til brystet i forbindelse med hvert måltid.
Vi skulle så notere, hvor længe (i antal minutter) han blev ammet effektivt. Han lå typisk i 15 til 30 minutter - men suttede effektivt kun i 2-3 minutter hvorefter han faldt i søvn. Afslutningsvis skulle han suppleres med sonde mhp. at få opfyldt sit næringsbehov.

Ved hjælp af sondebetjeningen kunne vi/hospitalet måle hans aspirat, der bestod af ammemælk, som typisk bestod af 3-7 ml, hvilket er alt for lidt.

Vores 8 døgnspiseseancer bestod af følgende:

1) Først lægges til brystet (tage tid på effektiv sutning)

2) Supplere med Sonde

3) Udmalke med brystpumpe

Denne plan var umiddelbart udmærket MEN meget opslidende, ...


Annonce

... da det samlet tog ca. 1½ time 8 gange i døgnet, således at det aldrig blev muligt for mig at få hvilet/sovet rigtigt. Derfor måtte jeg træffe den beslutning at afprøve sutteflaske og mme. mhp. at se, om min søn derved ville spise mere selv, så vi kunne seponere sonden, da vi er lidt bange for, at han skal vænne sig til sonden, så den senere bliver endnu sværere at slippe af med.

Situationen er nu den, at min lille søn (der i øvrigt nu vejer lidt over 3500 gr.), kun spiser ca. 20-30 ml. vha. sutteflaske, og får resten gennem sonde.
Somme tiden (ikke efter hvert måltid) kaster han ca. 15-20 ml. op af den mængde han har spist. Der er ikke tale om gylpen men om en lind strøm af tyk opkastning, som gør os fortvivlede. Da opkasningerne ikke optræder efter hvert måltid kan det vel næppe være egentlig relux/slap mavemund - eller kan det?

Vores primære spørgsmål er, hvilke erfaringer du har med lign. forløb, og hvilke råd du kan give os mhp. at få vores søn til at kunne spise mere gennem flaske, så vi kan skille os af med sonden.
Eller skal vi forberede os på at have sonden som hjælp i lang tid endnu?

Vores søn er god til at melde sig, når han er sulten hvilket vil sige ca. hver 3. time. Men når han får tilbudt en dejlig lun flaske spiser han hastigt i ca. 3 minutter, hvorefter han falder i søvn. Vi har prøvet at skifte ham inden måltiderne, så han kunne blive mere frisk og vågen, at massere ham under fødderne og i hænderne, hvilket han nyder - men det får ham ikke til at spise i længere tid. Heller ikke hvis vi masserer hans gane med flaskesutten.

Hvad kan vi gøre?

På forhånd mange tak for dine råd.

Mange hilsener
Olga

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regntøj

Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.

Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.

Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.

Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...

Læs mere i Babylex

Graviditet

Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.

Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.

Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)

Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.

Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.

Du hører nok fra mig igen

Knus fra mig


Annonce