Brev:
Hård mave og bange for at lave stort

Hej Helen.
Helene er nu 2,5 år og en meget fremmelig pige på alle punkter - undtagen ble og toilettræning.
Vi har det sidste halve år døjet med hendes hårde mave, manglende appetit. Sagen er den at hun hver gang hun laver afførring ikke kommer af med ret meget af gange. Vi snakker en lille finger negl størrelse og hun presser længe for at det kommer ud. Selv siger hun at det er en stor prut... men jeg tror faktisk hun føler at det er. Dette kan hun gøre op til 5-8 gange på en dag.
Vi har været ved lægen 2 gange og senest for ca 2.5 mdr siden. Her ordinerede han Movicol og ellers havde vi en samtale om at det er en ond cirkel. Vi støtter Helene meget og fortæller hende at hun skal gøre det færdigt for det virker som om at hun er bange for at presse det ud. Tror ikke hun kan lide følelsen. Hun er bevidst om hvornår det sker og oftest siger hun nu tisser jeg i bleen, eller nu skal jeg lave stort.
Movicolen gav vi hende hver dag i et par uger og det hjalp betydeligt. Vi fik en ...
... gladere pige der spiste fint. Derefter er vi gået til at give hende det hver 3 dag da det blev for tyndt men nu får hun det hver anden dag, men det hjælper ikke som første periode.
Jeg har givet hende Microlax 2 gange i det halve år- første gang kom det efter de 15 min men anden gang - græd hun og ville ikke sidde ned. Det var om morgenen og hun kom i dagpleje og hun fik det først ud ved 10 tiden! Alså ca 2 timer efter... I dagplejen er hun glad men spiser ikke voldsomt, herhjemme kan hun faktisk gå uden at få noget, kun youghurten spiser hun fast herhjemme. Tilbyder hende alt såsom svesker, figner og i den dur. Også havregrøden som hun ellers elsker er hun gået fra at spise. Hun er meget selektiv og kræsen når det gælder mad.
Det er frusterende for os som forælde da vi kan mærke hendes humør er meget påvirket af det, og at "medicinen" ikke virker som vi gerne ville. Har du nogle gode råd til hvordan vi kommer videre? vi har prøvet med laktulose uden effekt..
Med venlig hilsen
Sole
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...
29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...
24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
Viden om børn:
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Downs syndrom
Downs syndrom er også det man kalder trisomi 21 eller mongolisme.
Alle gravide tilbydes i dag en undersøgelse af risikoen for Downs syndrom hos fostret. Kvinder kan på baggrund at denne undersøgelse vælge om de vil have en abort. Det betyder at antallet af børn født med downs syndrom er faldet meget de sidste år.
Børn med Downs Syndrom er ligeså forskellige, som alle andre børn er det og derfor er nogle mere påvirkede af deres kromosomfejl end andre. Som forældre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika




