Brev:
Nyfødt og gode aftenrutiner

Kære Helen,
jeg har skrevet til dig før med vores datter (på nu 2 år og 9 måneder), som vi har haft en del soveproblemer med. Hun har nu i øvrigt droppet sin lur og sover uden problemer kl syv hver aften. Det er fantastisk!
Vi har nu fået en lille ny dreng, som er knap tre uger gammel. Jeg er selvfølgelig meget obs på, at han skal kunne puttes i egen seng og falde i søvn selv. Derfor er mit spørgsmål:
Hvor tidligt kan man begynde på aftenrutiner? Synes det er lidt svært nu, fordi han ikke helt ...
... har en rytme og kan falde i søvn for natten fra kl. 20 til 22. Især om aftenen er han lidt urolig og vil helst falde i søvn i armene - og det er jo ikke helt planen...:)
Vi bor jo i USA, og her giver man bad hver aften, som en del af aftenrutinen, selv for helt nyfødte. Jeg tænker at hans hud vil blive lidt tør af bad hver aften? Og ved i øvrigt med mig selv, at vi ikke får givet ham det bad hver eneste aften. Men hvordan kan man så lave rutine med så lille en?
Mange hilsner og tak på forhånd
Majbarn
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
Viden om børn:
Lattergas ved fødsel
Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.
Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.
Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







