Annonce

Annonce

Svar: NF-Scanning, termin og selve billedet


28. marts 2010

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Kære Sophia

Med mindre man har fået fertilitetsbehandling og ens æg er taget ud, befrugtet og sat op, så ved ingen vel helt præcist, hvornår graviditeten er opstået ... Der er derfor altid lidt usikkerhed omkring terminsberegning uanset hvad metode du vælger at bruge og selvom man er nogenlunde sikker, så vil nogle kvinder jo også føde 3 uger før tid/termin - hvilket er normalt og nogle kvinder gå 2 uger over tid/termin, hvilket også er normalt.

Den terminsberegning du har fået som ligger med 1 uges mellemrum, tja, det kan ligeså godt blive det ene som det andet og det er jo uden større betydning :)

Jeg er ikke uddannet i at se på scanningsbilleder og vil derfor ikke kunne fortælle dig præcist, hvad du ...


Annonce

... ser ... Du må tro på at den sygeplejerske, som har undersøgt dig, ved hvad hun taler om og når hun har været helt rolig og sagt at alt så fint ud - ja så er tingene som de skal være. Hvis du er meget urolig over det, kan du dog altid prøve at ringe til afdelingen hvor du fik scanningen foretaget og fortælle om din uro. De har jo sandsynligvis billedet liggende i din journal og vil derfor kunne kigge på det igen og give dig en tilbagemelding... Der sker i hvert fald ikke noget ved at ringe til dem, det er dem, der kan svare på dit spørgsmål her.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Ellers lyder det som om at du har det godt og at graviditeten skrider stille og roligt frem, det er rigtig dejligt :)

Pas fortsat godt på dig selv, rigtig god påske!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Æteriske olier

Æteriske olier er planteolier, der tilsættes forskellige plejeprodukter, f.eks. massageolie, for at give det duft.

Æteriske olier kan indeholde allergene parfumestoffer, der kemisk set er identiske med - og lovgivningsmæssigt er sidestillet med - de syntetisk fremstillede.

I forhold til børn er det vigtigt at undgå parfumerede massageolier og helt undlade at bruge voksenprodukter. Æteriske olier bør ikke bruges direkte på huden og man skal være opmærksom på at...

Læs mere i Babylex

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit hurtige svar - jeg ser altid tingene fra en anden vinkel når jeg læser dine svar - en vinkel som man ikke altid selv kan se tingene fra, når det er kørt lidt i hårdknude.

Glæder mig altid til at høre fra dig

Mange hilsner
Lillepigens mor


Annonce