Annonce

Annonce

Svar: Væk med flasker om natten


26. marts 2010

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære håbefulde mor

De fleste børn vil i 8-9 måneders alderen fortsat have brug for 3 flasker i døgnet og ofte vil disse ligge aften, sen aften og tidlig morgen. Det er altså flaskerne om dagen der normalt forsvinder først, netop fordi det jo også sikrer barnet et vist indtag af rigtig mad.

Først i 10 måneders alderen forsvinder der en flaske mere og barnet kan nøjes med 2 flasker i døgnet. Disse to flasker ligger ofte aften og sen aften eller aften og meget tidlig morgen, altså kl. 20 og 24 eller kl. 20 og 04 ...

Der er naturligvis børn som er i stand til at sove igennem helt uden at få mælk om natten, men det hører faktisk til undtagelserne, og hvis din drengs mælkebehov (og væskebehov) skal dækkes tilstrækkeligt og han samtidig skal have plads i maven til rigtig mad, så er det faktisk et helt reelt behov at få mælk både sen aften og tidlig morgen.

Du kan naturligvis godt forsøge om en flaske om dagen inden middagslur vil kunne gøre en ændring for jer og så må du derudover se om en af flaskerne om natten kan trappes ned. Som sagt vil de to flasker i døgnet (=400ml) i 10 måneders alderen ligge aften og sen aften eller aften og tidlig morgen og du må derfor prøve at vurdere, hvilken flaske du til den tid tror er bedst at trappe ud af - måden at gøre det på er at fjerne lidt af gangen, så han får mindre og mindre og tilsidst helt kan undvære.

Mit forslag til en dagsplan til et barn på 8-9 måneder ser således ud:

Morgen 7: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, frugtmos, vand af kop.

Puttes til formiddagslur

Frokost 11.30-12: Rugbrød med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg som makrel, tun, ...


Annonce

... sildepostej, torskerogn eller lignende, Suppleres med grøntsagsmos med kød eller fisk, så han bliver mæt nok, vand af kop.

Evt. flaske her for at sikre et mindre indtag om natten, men som sagt vil flaskerne om dagen ofte forsvinde først - men du kan forsøge :) Puttes til middagslur

Eftermiddag 15.30: ½ bolle med smør, ost, fuldkornsgrød med frugtmos, lidt neutral sødmælks-yoghurt med revne æbler, lidt tykmælk eller lignende (A38 kan virke mere surt), vand af kop

Powernappen forsøges sluppet, har han brug for den, har han brug for den og det er naturligvis også okay :)

Aften 18: Familiemad, risretter, pastaretter, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags. Der skal være mad i stykker og moset mad, vand af kop. Han må gerne få pasta med kødsovs, boller i karry, lasagne, frikadeller (kød eller fiskedeller) osv. Helt almindelig børnevenlig mad.

Suppleres evt. med en godnatgrød inden sengetid


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Puttes til natten med en flaske ca kl. 20

Sen aften 23-24: Flaske - som evt. trappes ud, hvis I vil prøve at arbejde på flaske kl. 20 04 og inden middagslur - i 10 måneders alderen forsvinder så flasken inden middagsluren.

Nat/tidlig morgen 04: Evt. flaske, det kan være et helt reelt behov, det afhænger af tilbuddet i øvrigt. I kan dog godt forsøge at skrue dette indtag ned og i stedet indføre flasken inden middagsluren.

Der er altså flere måder at give de 3 flasker på, men det vil være sådan at han skal have mindst to af flaskerne i forbindelse med at han sover om natten og kun en flaske om dagen, for også at sikre plads i maven til rigtig mad.

Jeg håber at mine tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke med ham :)

God weekend og rigtig god påske!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Diarré

Det er normalt at et barn der kun får brystmælk at have tynd afføring. Men hvis barnet ikke bliver ammet mere og pludselig får vandtynd afføring, skal du være opmærksom.

Diarré kan være tegn på infektion forskellige steder i kroppen og det kan derfor være en god idé at måle barnets temperatur. Du skal være opmærksom på at barnet skal have ekstra væske og hvis diarréen ikke forsvinder hurtigt igen skal du søge læge. Hvis barnet virker sløvt eller der er blod eller slim i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce